| anonim_4396 a întrebat:

PC-Sau-WORKSTATION
Buna!
Salut! vrei sa te votez si sa-ti ofer funda? Nimic mai simplu! raspunde la intrebarea de mai jos si vei fi premiat!

As dori sa aflu daca ar merita sa schimb calculatorul cu un workstation(Daca e mai performant) pentru a viziona filme HD/Blu-ray video/foto editing - (vreau sa arhivez si sa dezarhivez) si multitasking excesiv, si poate putin gameing.

Pretul incepe de la 800 pana la 1500 lei.
Acesta e PC-ul meu: HD1TB -( 4GB RAM Stiu merge mult mai mult, nu vreau commenturi pe baza acesstuia )
Placa video de 1526Mhz si QCore CPU AMD A8-5600K OC pe 4734 de Mhz

Aici sunt niste modele de care sunt interesat, va rog sa imi spuneti care dintre ele e cel mai bun, sau daca n-are rost si e mai bine sa raman cu ce am.

HP XW8600 = ( 2xCPU slot|ADICA MERG 2 PROCESSOARE IN PLACA DE BAZA) 1X Intel Xeon QuadCore X5450 3. 0Ghz si 12 MB L2 Cache) - HDD de 120GB, Placa video Nvidia Quadro FX 1700, si 8GB RAM, insa e pe DDR2 Pret 850

HP Z400 = (1XCpu Slot)Quad Core Xeon 4*2. 7 GHz Nu stiu ce CPU e doar ca e 4X - are 8GB RAM DDR3 si Quadro FX 1700 - Pret 1.450 Lei

DELL PRECISION T5500 - INTEL XEON SIX CORE L5640 6x 2. 26GHZ - 4GB DDR3 - 250GBHDD/ NVIDIA QUADRO VIDEO FX1800 | 1.385 Lei

DELL PRECISION T3500 - XEON QUAD CORE W3503 - 12GB DDR3 / 250GB S-ATA 3/ FX1700 512MB

Uite un laptop care imi place f mult si cred ca e destul de performant, dar nu sunt sigur -
Dell precision m4500 cu Intel core i7 octa core (8 nuclee) la frecventa de 1730 mhz / hdd 320 giga memorie ram 6 giga, placa video nVIDIA quadro 1 giga\ Pretul - 1.380 Lei

Vreau sa achizitionez un alt sistem din cauza ca acesta pe care il detin nu mai face fata stressului.

Mai ales processorul! cand e folosit intensiv e mereu la 80/100% asa arata doctor task manager, si se cam blocheaza sau incetineste de merge in poze sageata de la mouse.(Windowsul e in ordine si nu are paraziti sau alte prostii)
i-am tunat si motorul putin (overclocking cum se numeste.) dar nu la ajutat prea mult + in comparatie cu un 4x/Xeon 5140
(la frecventa originala 3900Mhz) e mult mai slab,(cel putin asa arata aida64 la CPU Queen - e un program pentru chestii si benchmarkuri) processorul acela e mai vechi decat al meu dar totusi scoate un punctaj mai bun.

Sunt putin in ceata
Deci daca sunt bune de ceva, va rog sa ma informati - Multumesc anticipat.
P.S
Vreau raspunsuri corecte, si as prefera sa raspunda doar cei cu EXPERIENTA! SI NU DORESC RASPUNSURI- EX: Workstationurile nu sunt pentru jocuri! happy

1 răspuns:
| Adenadelle a răspuns:

Ia-ti ceva pe Intel Xeon, isi fac treaba foarte bine, Sunt procesoare destinate pentru servere and that sort of things, si sunt superbe la capitolul multitasking excesiv)