| CojocaruMarius240519 a întrebat:

Pc-urile de pe PC garage la care scrie ca nu au sistem de operare, nu cumva vin cu linux? Ca asa am auzit

14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Calculatoarele noi, care n-au nici un sistem de operare au discurile "virgine": nepartitionate, neformatate.

| sierra1 a răspuns:

"scrie ca nu au sistem de operare, nu cumva vin cu linux?"

așa scrie, atunci NU au sistem de operare

| doctorandus a răspuns:

FreeDOS este un sistem de operare, dar mai bine puneau Ubuntu pe el. Eu stiu sa folosesc DOS-ul, dar tot nu-l folosesc decat o data pe an.

| Catrice a răspuns:

Pai linux tot sistem de operare e.

| NLS a răspuns:

Ai avut curiozitatea sa te uiti ce filtre gasesti acolo pe rubrica laptopurilor?

+ fara sistem de operare (fara nimic, cum a zis Bula, unitatea de stocare trebuie partitionata)
+ FreeDOS (ti-am explicat deja ce e, si la fel Bula)
+ Linux (mai nou vin de obicei cu UBUNTU, dar uneori si Mint sau Elementary OS)
+ Windows 10 Home
+ Windows 10 Pro

| Mirel4412 a răspuns:

Nu, sunt freedos, daca aveau linux ziceau

| Bula a răspuns (pentru Mirel4412):

Si FreeDOS este un sistem de operare! tongue

| NLS a răspuns (pentru Mirel4412):

FreeDOS nu inseamna ca NU au deloc sistem de operare.
FreeDOS este un sistem de operare, la urma urmei.
Rudimentar, amarat, dar este. Seamana si este bazat pe vechiul MS-DOS.

| GPA a răspuns:

Înseamnă că ai auzit greșit.

Nu vin cu sistem de operare.

Sistemul/Sistemele le vei instala tu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| Illuminati2016 a răspuns:

La un prieten a venit cu Ubuntu linux dar l-am dat jos si am pus windows 10

Răspuns utilizator avertizat
| TitoJacksana a răspuns:

Trebuie să instalezi sistemul manual

| machiamapaul a răspuns:

Acestea nu vin cu nici un sistem de operare. Sistemul trebuie sa ti-l instalezi singur (Windows 10, Linux, etc).