| Cristian_Ionut_Niculae_1997 a întrebat:

Pe care sa il aleg dintre cele 2 calculatoare?
https://altex.ro/......2CPRO003T/

https://altex.ro/......ITAL21WIN/

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

Clar al doilea, pentru placa video, chiar daca are sursa mai mica si ramii pe 2133 (slab de crezut). Ideea e, la banii respectivi, 4.000 ron daca vrei sa mergi pe Intel iti faci ceva mult mai bun, tot cu acel i5, 1060 6gb varianta OC pentru mai multe fps, 16 gb pe 3000 dual channel, o placa de baza cu VRM solid, o sursa de 600 certificare Silver 80+ si Hdd de 1 tb si ssd de 250 gb. Totul in ideea de 4300 daca mergi pe Intel, poate mai putin daca mergi pe-un 2600x de la AMD. Daca ai buget, si vrei sfaturi, idei pentru ceva peresonalizat, da-mi mesaj si te ajut. Clar "nu merita" banii respectivi, chipset-ul acela, si la 450 sursa nevazand nicio certificare, ramii nici macar dual channel....cam "slabut". La configuratia de iti spun eu, o sa ai clar in jur de 50 fps mai mult.

| Cristian_Ionut_Niculae_1997 explică (pentru CM7YRE):

Mersi de raspuns, ramane sa ma mai gandesc in legatura cu faptul daca il cumpar sau fac unu pe piese. Daca e ceva sa il fac pe piese o sa tie dau mesaj.

| CM7YRE a răspuns (pentru Cristian_Ionut_Niculae_1997):

Faci cum stii, cum te gandesti, dar daca rami la acelea, ia-l pe-al doilea.
Avantaj pe piese:
-Ai garantie pe fiecare piesa in parte, nu te plimbi cu pc-ul
-Iesi mai ieftin la aceleasi componente
-Iti pui ce vrei tu
-In acelasi buget ai variante mult mai bune
-Performanta "maxima"
Dezavantaje:
-Daca nu prinzi piesa pe stoc, astepti mai mult dupa ea, si trebuie asamblat (dar asta se rezovla usor)