| AlleXM2 a întrebat:

Pe ce componenta a calculatorului se stocheaza toate datele din el?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru ca ti-a raspuns unul aiurea iti dau o explicatie: BIOS (Basic Imput Output System) este un sistem de operare mic stocat pe o memorie de tip EPROM (Erasable Programmable Read Only Memory). Pe BIOS nu poti stoca nimic ci pe el il stochezi in EPROM. BIOS-ul ca si Windowsul nu sunt componente hardware ci sisteme de operare.
Datele se stocheaza pe HDD sau SSD si se prelucreaza in memorie RAM sau Video.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Inca se mai tin pe hard disc (sau noua varianta SSD - care e tot un hard disc fara componente in miscare).

Dar de la o vreme cele mai multe date din punctul tau de vedere ca utilizator se tin in cloud. (Pe net).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pe hdd sau ssd.

| dolceromania a răspuns:

Hdd sau bios.

| CentyLox a răspuns:

HardDisk Drive adica HDD

| CiocanN a răspuns:

Pe hard (hdd)

| Ovidiu192837465 a răspuns:

Pe Hardisk.