| JusTPauL a întrebat:

Pe ce placa de baza merge un gtx1080ti de 11gb?

Răspuns Câştigător
4 răspunsuri:
| JackR a răspuns:

Pe orice placa de baza cu slot PCI Express 3.0, alimentata de o sursa decenta (700W sau mai mult) care are si doi conectori PCI-E (pentru alimentarea suplimentara a placii video).

| alexboss2020 a răspuns:

Pe orice placa de baza cu PCI-E express 3.0

| GPA a răspuns:

Gtx 1080 TI merge pe orice placă de bază cu PCI Express 3.0. Îți recomand ca la acea placă de bază să ai un procesor destul de decent încât să nu-ți facă bottleneck cu placa video (atunci când performanța plăcii video in cazul nostru, este scăzută datorită ineficienței de lucru a procesorului).

Îți recomand o placa pe socket 1151 sau mai sus :

Socket 1151 : https://altex.ro/......sata3-atx/

https://altex.ro/......xddr4-atx/

https://altex.ro/......sata3-atx/

Toate sunt pe socket 1151, cele de clasă mai înaltă pe socket 2011-v3 sunt mult prea scumpe, acestea sunt accesibile și poți pune pe ele i7 6700k sau 7700k sau i5 din generația a 8-a.

Prețurile sunt accesibile, dar îți recomand chipset-urile de la Intel, crede-ma, faci o alegere mult mai bună.

Dacă nu dorești placă de bază Asus poți căuta și alt producător, dar recomandarea mea este Asus pentru că ei fac cu adevărat diferența în gaming. Asta nu înseamnă că sunt hate al celorlalte, E vorba de calitate.

| JusTPauL explică (pentru GPA):

Ma intereseaza pentru minat, nu pentru gaming...crezi ca ceva mai slab decat un i5 din generatia a8a ar trage in jos performantele placii video?