| ƛƝƊƦЄЄƛ a întrebat:

Pe ce site se poate face manga?

Răspuns Câştigător
| MenInShadow a răspuns:

Nu poti face manga pe site sau pe pc asa simplu.
Site-uri am cautat si eu de creat manga, si nu exista. Adica exista dati trebuie ceva ce o sa-ti spunmai incolo.
Ce poti insa sa gasesti, sunt site-uri care te invata cum sa faci manga.
Acum, cum poti face manga pe pc.
NU poti face cu mouse-ul pentru ca este foarte greu de desenat, aproape imposibil.
Iti trebuie o tableta cu care desenezi direct in pc, adica in photoshop.
Tableta se cumpara, si costa ceva bani.
Acum, daca nu ai mai desenat pana acum manga, nu te apuca asa repede, nu incepe sa vrei sa-ti cumperi o tableta ca o sa ramai cu buza umflata.
Deseneaza pe foaie manga, ori originala, ori incearca sa copiezi altele, relativ usoare, de incepatori, si daca-ti iese, abia atunci te poti gandii in a-ti cumpara o tableta.
Eu de exemplu am inceput sa desenez acum vreo 3 ani cred, dar pe atunci eram praf.
Cu timpul m-am mai experimentat, dar inca nu pot desena tot ce am eu in cap, pentru ca in mintea ta arata bine si pe foaie rau.
Dece ti-am zis sa copiezi alte manga?
Sunt niste reguli de baza in a desena manga, si alea degeaba le inveti daca nu le pui in practica.
Eu am ales sa le invat, si rau am facut.
Nu am invatat nimic.
Asa ca am decis sa invat acele reguli in timp ce desenez.
Si asa am si facut. Desenez de 3 ani de zile pe coli A4, si sincer se vad rezultate mai bune fata de desenele de acum 3 ani.
Mai nou, adica chiar de azi, sau maine, vreau sa ma apuc sa desenez manga "Spice and wolf" pentru ca mi-a placut anime-ul si manga este destul de usor de desenat.
Am incercat si one piece, dar este destul de greu.
Deci, nu te grabii.