| LasleaIoan1972 a întrebat:

Pe mobil Netflix se vede 4k, daca mobilu are display 4k?

13 răspunsuri:
| NotNamed a răspuns:

Da, dar trebuie sa fie si filmul 4k iar viteza internetului mare. Javrele de la Netflix n.au pus rezolutie manuala pentru a forta practic internetul sa fie centrat pe Netflix. Am avut momente cand imi mergea plurat rau cu internet de 50mb/s. Multe filme si seriale sunt pe licenta de difuzare temporara si dupa cateva luni sau cativa ani le scot, nu toate filmele produse de case mari le au, e naspa. Eu le piratez si stiu ca ce descarc e la rezolutia dorita si n.am probleme.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru NotNamed):

"Javrele de la Netflix n.au pus rezolutie manuala pentru a forta practic internetul sa fie centrat pe Netflix"
asta e discutabil, exista undeva in setari unde poti seta rezolutia "maxima", iar Neflix la inceputul pandemiei au delcarat OFICIAL ca limiteaza banda, ca sa nu moara internetul ca toti stau acasa si nu au altceva mai bun de facut decat Netflix

insa, da, si eu piratez, cu toate ca am Netflix, HBOGO si Disney Plus, pentru ca am un prieten care imi da si mie, dar sunt numai pentru cand vreau una rapida si imi e lene sa caut piratate, altfel gasesc ce imi doreste sufletul, la rezolutie si calitate maxima

| Catrice a răspuns (pentru Zuzu1991):

Ești cu Disney hmm te uiți la alba-ca-zapada în weekend?hee hee

| Zuzu1991 a răspuns (pentru Catrice):

Once upon a time, draga big grin
dar m-am plictisit dupa vreo 3 sezoane, prea se invartea actiunea in jurul cozii
si star wars, marvel, etc.
nu sunt numai niste desene si atat, ca nu ar plati nimeni!

Bula
| Bula a răspuns:

Nu.
Ochiul tau nu are asemenea rezolutie sa vada pe ecranul mic a telefonului puncte atat de marunte.
Ar insemna sa vezi cuochiul liber ca un microscop. happy

| Frank51 a răspuns:

Dacă permite și netu.

| NotNamed a răspuns (pentru Zuzu1991):

Exact. Abonamentele sunt prea scumpe pentru ce ofera. Adica daca toate filmele de la casele mari de producție ar aparea pe aceeasi platforma ar fi discutabil. Dar sa stau pentru un film sa fac abonament la Netflix, alt film sa fie disponibil pe HBO, altul pe Apple tv, altul pe amazom prime, prea multe servicii online de streamyng cu abonamente separate la greu. E mai simplu sa imi iau subtitrarea separat, filmele sau serialele care n.au subtitrare retail (oficiala facuta de firme speciale) exista site.uri cu grupuri de translatori amatori care se ofera sa traduca free cereri de filme si astfel se multiplica disponibilitatea filmelor, filmele separat de pe tor(r)enti la rezolutia si codecul favorit si am ferminat bâlciul. Tot marile case de producție se plang de pierderi de 50 de miliarde de dolari dar statistica arata ca 90% din contentul descarcat in tarile din Africa si Sudul Asiei este continut pi(r)atat. Pai ăla nu pi(r)ateaza degeaba. Nu isi baga ala economiile pe un an pentru o luna de acces la o singura platforma. Nu sta ala sa plateasca un bilet la cinema ca sa se duca 50-100 km pana la un cinema ca astea nu sunt ca ciupercile dupa ploaie la orice locație, sat sau oras. Toata viata voi pi(r)ata in semn de protest. Nu inteleg de ce nu schimba preturile in funcție de tara. In Germania pot intelege daca ar fi 20-30€ dar in Romania 15€ mi se pare mult. Sa faca cum face Youtube. In Anglia YouTube premium e 13£ daca nu ma insel, in Romania e 35 lei si pentru studenti 25.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru NotNamed):

Da, exact, si nu sunt multe ci extrem de multe, Microsoft Store, Google Play, Galaxy Store, te iei cu mainile de par
si chestii produse de o platforma (Emily in Paris - Netflix, Man in the High Castle - Amazon Prime) care nu ai nici o sansa sa apara pe alta platforma
si sunt filme pe care nu le gasesc decat piratate, cum a fost "In Love and Shadow" pe care nu l-am gasit nicaieri decat piratat sad

| NotNamed a răspuns (pentru Zuzu1991):

Exact. Oricum o sa-mi stearga TPU comentariile dar asta e adevarul frate. Avem dreptul la opinie publica si trebuie spus ce e de spus. Nu poti sa stai cu mainile in san si sa nu comentezi cand marile companii se plang de pierderi de parca aia care pirateaza ar fi cumparat abonamentele. N.ar fi cumparat nimeni nimic din cauza preturilor si al indisponibilității in tara sau zona respectiva. Uite inca un exemplu. Netflix USA niciodata nu se va compara cu Netflix Romania. Ala are peste 8000 de dilme si seriale pe cand Romania are +5500. Nu toate filmele primesc traducere pentru a fi disponibile si in tara noastra. Au mai existat exceptii cand seriale celebre aveau sezoane subtitrare si dupa au primit sezonul următor fara subtitrare, de parca pe pandemie traducatorul nu putea traduce de acasa. Slab rau de tot. Pe internet macar pentru un film nesubtitrat fac cerere pe subs.ro si se oferă un traducator neoficial sa mi.l tradica in cateva zile neplatit. Doar pentru ca ii place lui sa ajute lumea. Si dupa il descarc si il adaug in VLC.

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Deci cel mai bine e ca ecranul sa fie cât mai mare pentru 4k?

Bula
| Bula a răspuns (pentru RAY):

Exact!
4k se simte doar pe ecrane cu diagonale mari (peste 1m).
Pe un telefon, de la distanta dintre ochi si mana, ochiul nu mai distinge deosebirile de detaliu de peste "HD", iar la tablete #Full HD".

| RAY a răspuns (pentru Bula):

Tu ce tv ai?

Bula
| Bula a răspuns (pentru RAY):

Un Philips, Full HD.