| moneda a întrebat:

Pe procesorul din unitate e lipit ceva ca un ventilator nu?

Răspuns Câştigător
| andrei50497 a răspuns:

Nu e lipit ci este fixat cu suruburi

| marcusnmc a răspuns (pentru andrei50497):

Nu la toate deoarece la unele sunt prinse in ceva clama.

8 răspunsuri:
| DirectDinBerceni92 a răspuns:

Ala e un cooler mai mare care raceste procesorul si este fixat ori cu sarma, ori cu suruburi.

Răspuns utilizator avertizat
| andrei50497 a răspuns (pentru moneda):

Unul este fixat pe procesor si celalalt este fixat fie pe carcasa fie pe placa video. Unele placi video au racire pasiva, cu un radiator.

| DirectDinBerceni92 a răspuns (pentru moneda):

Da.Eu am vreo 4 coolere in calculator ca stau mult pe el dar in general sunt 2 coolere intr-o unitate.

| MonsteR_4456 a răspuns:

1. Ai un cooler(ventilator) pe procesor ca sa nu se arda procesorul
2. Daca ai o placa video ai noua o sa vezi inca un cooler(ventilator) pe el, ca sa il raceasca(ex) sa ruleze jocurile mai bine.
3. Mai ai un ventilator la sursa. Este "cutia" aia mare sus de tot in unitate.
4. Daca mai ai pe carcasa alte culeere sunt ventilatoare ca sa nu se mai incalzeasca sa tare PC-ul.

| Tudor_Aurelian_Stancalau_1985 a răspuns:

DAp, este un cooler, are rol de racire, cu alte cuvinte este echipamentul care iti impiedica procesorul sa se arda.

Răspuns utilizator avertizat