| mario366 a întrebat:

Pe Windows 10, am pierdut toate datele de pe hardul principal fara nici un motiv, este o modalitate de a le recupera?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca s-au pierdut date de pe hard disk, atunci sigur a fost ceva motiv: unul voit sau accidental.
In prima faza fa o scanare a intregului hard disk cu un antivirus bun, recomand Eset online:
https://www.eset.com/us/home/online-scanner
In faza urmatoare scaneaza discul cu un program de recuperare (de exemplu Recuva) si salveaza datele gasite pe un alt hard disk /partitie /stick de memorie USB incapator.

Atentie!
Scanarile si recuperarile de mai sus sunt recomandate sa le faci imediat, fara repornirea calculatorului, deoarece windows-ul scrie chiar sute de Megabaiti la oprirea si pornirea sistemului, ceea ce reduce drastic sansele de recuperare ale datelor pierdute!

| GdX a răspuns:

Sunt programe pentru recuperarea datelor. Cauta pe google "how to recover data from hdd" si vei gasi o multitudine de programe. Nu stiu sa iti recomand unul pentru ca nu mi-a trebuit pana acum. P.S. Sunt firme care recupereaza datele dar costa cam mult.

| mario366 explică (pentru GdX):

Mda stiu la ce te referi dar alea recupereaza date de pe harduri stricate, hardul meu are windows-ul pe el si programele dar mai multe fisiere unde aveam date au disparut complet...si nu mai sunt pentru ca daca erau nu imi elibera spatiul...

| Afurisenia a răspuns (pentru mario366):

Nimic nu se sterge definitiv (as vrea eu asta!). Si, daca un program poate recupera de pe un hard stricat (fizic), de ce nu ar putea de pe unul bun? Practic se sterg doar etichetele. Daca nu mai gasesti ceva, inseaamna ca s-a rescris in acel spatiu.
Eu am folosit Recuva pentru fotografii (desi sunt multe programe de recuperare) si mi-a adus... mai mut decat cautam.

| flixbuster a răspuns:

Eu am un singur sfat: nu te atinge de HDD-ul cu probleme cu nici un tool care ii modifica continutul.

Ce trebuie sa faci prima data este o imagine completa pe un alt HDD. Apoi imaginea asta o folosesti ca baza de lucru. O copiezi pe (inca) un alt HDD si de-abia acolo incepi sa lucrezi cu diverse tool-uri de recuperare. Asa se lucreaza profesionist.

| BostanDaniel1974 a răspuns:

Cum a zis si afurisenia Recuva e bun ai sanse sati recuperezi 75% succes

| DenisANO a răspuns:

Daca zici ca ti-a eliberat spatiu, nu cred ca mai poti face ceva.