| Neagu_Marinel_2001 a întrebat:

Pentru a folosi tot timpul memoria virtuala (ram), tu trebuie sa fii conectat mereu la "internet"? S-au poti opri "netul" si sa folosesti in continuare memoria virtuala(ram)?(pe Android)

2 răspunsuri:
| flixbuster a răspuns:

RAM = memorie fizica/adevarata/reala.
Swap = memorie virtuala/fisier sau partitie pe disk.
Android NU face swap.

Nu exista nici o legatura internet/net si swap in sensul imaginat de tine ca sa opresti unul ca sa folosesti altul sau nu stiu ce.

Ca idee generala, NU vrei sa faci swap (chiar daca ar fi suportat) pentru ca disk-ul este mai lent decat RAM-ul - chiar si in cazul dispozitivelor Android unde disk este de fapt un flash storage.

| Neagu_Marinel_2001 explică (pentru flixbuster):

Ok,dar eu am facut swap(am custom rom lineage si ram expender) si aceste merge doar atunci opresc "netul" acesta continua sa mearga, dar daca e sa opresc "netul "si-l repornesc acesta nu merge ci trebuie sa pornesc "netul".