| Girly97 a întrebat:

Pentru a scana un document si a-l afisa pe un calculator imprimanta foloseste cartuse?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se folosesc cartuse in acest caz, de cartuse este nevoie doar pentru tiparirea pe hartie.

Bula
| Bula a răspuns:

Scanarea este foto-copiere si nu necesita cartuse de toner.
Cartuse (cu toner) se folosesc doar pentru tiparire.

| halogen001 a răspuns:

Scanerul imptimantei nu foloseste cartusele pentru a scana imagini in calculator, dar ca exemplu, la un multifunctional HP, daca nu ii puneam cartusele goale nu ma lasa sa scanez. La Canon n-am incercat scanare fara cartuse, dar la fiecare pornire a multifunctionalului Canon, se executa o curatare a cartuselor, deci se consuma cerneala. Intr-un fel e bine pentru ca se mentin cartusele in stare de functionare daca sunt folosite mai rar.

| PainTech a răspuns:

Teoretic nu.
Practic nu m-ar mira, mai ales la unele companii.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru PainTech):

Unde bagi cartusele in asta:
https://www.emag.ro/......D98R4MBBM/
?
care e scanner separat, fara restul multifunctionalei
cartusele se folosesc, NUMAI la imprimare, PUNCT

| PainTech a răspuns (pentru Zuzu1991):

Eu știu ce spun.
Uite la problema asta : https://h30434.www3.hp.com/......-p/7267206

Și din întrebarea persoanei se înțelege foarte clar că nu e un simplu scanner, ci o multifuncțională.

Răspunsul meu rămâne același.
In teorie nu ai avea nevoie de cerneală. In practică, in unele circumstanțe specifice, da.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru PainTech):

Nu, EU stiu ce spun, e evident ca nici tu nici ea nu aveti DELOC ideea de scanner, ci vedeti numai multifunctionale, pentru ca nimeni nu mai cumpara doar scanner de ani buni

"In teorie nu ai avea nevoie de cerneală. In practică, in unele circumstanțe specifice, da."
poti sa imi dai un exemplu, ORICE EXEMPLU in care e vorba NUMAI DE SCANARE, ca NU ai nevoie de mai mult ca sa il afisezi pe calculator, dar in care ai nevoie de cartuse de cerneala?!? MORRRRRR de curiozitate
nu imi spune, vrei sa il tiparesti si apoi sa il lipesti cu scoci pe monitor, ca doar si asta e afisare pe calculator... NU?!? rolling on the floor

| PainTech a răspuns (pentru Zuzu1991):

Https://www.consumerreports.org/......ne-at-all/

"All-in-one printer/scanner/copiers are nice and all, but everyone knows that you don’t really need ink to scan a picture. That doesn’t stop manufacturers from making our gadgets unable to perform other functions when they’re out of printer ink, an intentional flaw that is wasteful and frustrating. This week, we’ve heard from owners of Epson, Canon, and HP all-in-ones who complain that the devices are a useless lump of plastic without a print cartridge. They aren’t the only companies to pull this trick, but some tipsters have let us know that there are ways around the flaw."

Nu ai nevoie de ceneala pentru a scana. E la mintea cocosului.
Dar unele imprimante nu te lasa sa faci nimic daca nu ai cerneala. Ce e atat de greu de inteles nu pot sa imi dau seama...

| Zuzu1991 a răspuns (pentru PainTech):

Hmm, uite ca m-ai prins, ai dreptate... imprimanta de 200lei si cartuse de 180lei, producatorii de imprimante sunt innebuniti sa vanda cartuse, mai ales ca au un pret umflat la greu

| Adrian5575 a răspuns:

Scannerul nu are nevoie de cartuse.