| Someoneeene a întrebat:

Pentru ce se foloseste cablul din fibra optica

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

În general pentru comunicaţii,telecomunicaţii şi mai ales internet, deorece pierderile de semnal şî interferenţele nunt mai mici decât pe cele clasice(din cupru), plus că vitezele de transfer de date este mult mai mare pe fibră optică decât prin cele clasice, precum şi lăţimile de badă aproape că nu sunt limitate doar de servere(în cazul internetului).Dar mai precis pentru ce ai nevoie de un răspuns, curiozitatea sau ai nevoie de un referat la şcoală?

| Someoneeene explică (pentru DeyCj):

Un raspuns, este pentru scoala dar tu mi-ai spus exact ce am nevoie. Multumesc!

| Reparatoru a răspuns (pentru Someoneeene):

La cablu cu fibra optica nu mai circula curenti prin el, doar impulsuri luminoase.etc.

5 răspunsuri:
| alecx4music a răspuns:

Cablul din fibra optica este pentru o viteza mai mare a impurilor electrice, respectiv 0 si 1. Deci viteza mai mare a datelor. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Serveste la acelasi lucru la care foloseste cablul vechi, ala folosit si pentru telefon, si anume, pentru a transmite informatie. ideea e ca asta din fibra optica are niste avantaje fata de cel din cupru. uite cateva dintre ele: transmite informatia mult mai repede si cu viteza mai mare pe distante mai lungi(cel vechi pierdea din informatia transmisa pe distanta mare), cablul din fibra optica e mai rezistent la voltaj mare si e mai ieftin de intretinut.e si mult mai subtire.prin urmare se foloseste pentru a transmite informatie si se face trecerea de la cablul clasic la cel prin fibra pentru ca are calitati superioare(de asta de ex rds are cea mai buna viteza si cea mai buna stabilitate, pentru ca foloseste fibra optica) sper ca ti-am dat un raspuns inteligibil happy