| BatatorDeCovoare a întrebat:

Pentru cei care ati avut SSD si s-a intamplat sa va lase, ce brand era? As vrea sa vad daca printre posesorii de pe aici e vreun brand mai predispus la defectare decat celelalte.
Eu am avut un A-DATA timp de aproape 3 ani la munca. Mai am un Intel acasa care cam scartaie de cand l-am luat, desi multi le lauda ca fiind fiabile nu mi se par asa grozave sau rapide, insa Samsung am pe un laptop si e racheta, normal si putin mai scump fata de alte branduri.

4 răspunsuri:
| Pietricel a răspuns:

Momentan am un Samsung 850 EVO 250GB SATA-III 2.5 inch
Si nu m-a lasat. Il am de vreo 2 ani.

| LinxCont a răspuns:

Intel® SSD 535 Series 120GB, placa de baza msi sata2 fara probleme pana acum.

Description Raw Normalized Threshold Action
================================================
Re-allocated Sector Count 0 100 0 Ready for use.
Power-On Hours Count 1583 100 0 Ready for use.
Power Cycle Count 713 100 0 Ready for use.
Available Reserved Space 0 90 10 Ready for use.
Program Fail Count 0 100 0 Ready for use.
Erase Fail Count 0 100 0 Ready for use.
Unexpected Power Loss Count 4 100 0 Ready for use.
SATA Downshift Count 0 100 0 Ready for use.
End-to-End Error Detection Count 0 100 90 Ready for use.
Uncorrectable Error Count 0 100 0 Ready for use.
Temperature 60132360218 26 0 Ready for use.
Current Temperature 26 degree C
Highest Temperature 43 degree C
Lowest Temperature 14 degree C
Unsafe Shutdown Count 4 100 0 Ready for use.
CRC Error Count 0 100 0 Ready for use.
Host Writes 2576.19 GB 100 0 Ready for use.
Timed Workload -Media Wear 65535 100 0 Ready for use.
Timed Workload -Host Read/Write Ratio 53 100 0 Ready for use.
Timed Workload Timer 65535 100 0 Ready for use.
Available Reserved Space0 90 10 Ready for use.
Media Wearout Indicator 0 81 0 Ready for use.
Total LBAs Written 2576.19 GB 10O 0 Ready for use.
Total LBAs Read 2926.16 GB 100 0 Ready for use.
Total NAND Writes 39761.00 GB 100 0 Ready for use.

| NilsFrahm a răspuns (pentru LinxCont):

Stiu ca este un thread vechi, insa am observat la informatiile SMART, Total LBAs Written si Total NAND Writes au valori foarte diferite (2576 GB si 39761 GB). Intel 535 are un bug la firmware-ul din fabrica (RG21), cand calculatorul este idle, el totusi scrie pe SSD, ceea ce creste inutil uzura.

| NilsFrahm a răspuns:

Intel are ssd-uri mai lente (cele consumer), cu anduranta mai mare (cele MLC). Controllerul Sandforce avea unele probleme.
Seria 330 are unele probleme cu standby-ul in windows; uneori dupa power loss, poate fi temporar nedetectat.
Intel 535 are bug in firmware, scria pe Nand aproape 2GB pe ora, fara a fi utilizat. Bug corectat cu un firmware hotfix, care se descarca separat. Versiunea RG21 e cea cu bug.