| TLF92 a întrebat:

Pentru cei care se pricep foarte bine pe partea de tehnologie, va rog sa ma lamuriti cu o chestie! Am un laptop Acer destul de bunicel un i5 cu un geforce 1050 ti si un SSD de doar 225 (de care nu prea sunt multumit ca e putin spatiu), pe care il am de aproape un an si nu i-am mai schimbat windows-ul. Ideea e ca eu il foloseam de mult timp cu multe ferestre deschise pe filme si aplicatii sportive. De ieri a inceput sa imi dea crash-uri special cand urmaresc FILME si acum imi iese din windows si imi apare fereastra aceea albastra! Mentionez ca mai am spatiu pe disk de 60 GB din 225 GB, care sa fie cauza pentru care patesc lucrul asta? Jocuri am doar doua pe el Bioshock Infinite si Mafia Definitive Edition! Are cumva legatura cu pasta termoconductoare care trebuie inlocuita si sa merg cu el in service?

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Fa-i o scanare de virusi, online, cu toate optiunile bifate!
https://www.eset.com/us/home/online-scanner
Daca ai virusi si le elimina /elimini manual, atunci laptop-ul isi va reveni.

| TLF92 explică (pentru Bula):

Am incercat ce ai zis tu si le-am dat clean nu erau in C:/ windows / fisierele virusate, acum sa vad daca au avut vreun rezultat desi ma indoiesc, MERSI

| TLF92 explică (pentru Bula):

Am rezolvat mersi mult de ajutor, vad ca e totul ok si cu 10 aplicatii deschise acum, avea virusi cum ai presupus tu!

17 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Noteaza eroarea și apoi o cauți pe Google. Sigur găsești despre ce este vorba. Poți să folosești Google translate pentru traducerea paginilor.

| TLF92 explică (pentru anonimg):

Ideea e ca nu prea pot sa o prind se duce in cateva secunde ca el isi da restart afiseaza aia 2 secunde si pa

| NLS a răspuns:

60 GB liberi e ok, nu primesti crash de la asta,
Rau ar fi cand sunt sub 10-15, insa nici atunci nu primesti crash, daca SSD-ul e sanatos.

Erorile vin de la fisiere de sistem corupte, drivere, sau un virus, pe care il iei lejer de pe anumite site-uri (pr0n, filme online, site-uri de pariuri, w.ar.ez, etc)

Foloseste un adblock macar, si nu da click niciodata pe reclamele care se deschid.
Trebuie inchise de la X, sau cand acesta din urma nu exista (dar te uiti bine pe toata interfata ferestrei), de la Cancel. (nimic altceva).

Cu pasta termoconducatoare are legatura atunci cand temperatura procesorului creste considerabil.

Jocurile sunt pe Steam (sau alta platforma oficiala) sau sunt "de pe net"?

Oricum, reinstaleaza Windowsul intai, si ai grija pe ce dai click in online (inclusiv eMail).
Poti trai chiar si fara antivirus (cazul meu) DACA stii ce faci.

| TLF92 explică (pentru NLS):

P0rn nu urm.pe el laughing) foarte rar odata la 2 luni

| dannyel86 a răspuns:

Cauzele pot fi diverse: erori in Windows/drivere, virusi, probleme cu memoria RAM.
Acel ecran albastru afiseaza si un text, pe care ar fi bine sa il notezi. El iti indica sursa erorii cu care s-a confruntat dispozitivul tau. Daca nu reusesti sa afli de unul singur problema, e bine sa apelezi la o perosna care are cunostinte IT sau chiar la un service.

| Zuzu1991 a răspuns:

Are legatura cu praful, radiatorul se umple de praf

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate sa fie de la windows ca am mai auzit sa se intample la update. Ce zice pe fereastra albastra? Ar trebui sa păstrezi niste fisiere de log dar e dificil sa iti spun cum. Tu poti sa verifici temperaturile daca vrei https://openhardwaremonitor.org/

| TLF92 explică (pentru anonim_4396):

O sa îți zic când îmi mai apare fatal error video nu știu cum ar fi ceva sa fie de la.placa și încă ceva de o vreme HURUIE de îl ia toti draci și când e în stand by

| anonim_4396 a răspuns (pentru TLF92):

Pai aia nu e bine

| TLF92 explică (pentru anonim_4396):

Zi-mi un program bun de sters registrii si istoricul in afara de cclener poate o fi si de acolo

| anonim_4396 a răspuns (pentru TLF92):

Aia rezolvi cand reinstalezi Windowsul

| TLF92 explică (pentru anonim_4396):

Vad ca momentan nu o mai ia razna si am multe aplicatii deschise, mersi oricum revin cu ce scrie acolo daca imi mai apare

| TLF92 explică (pentru anonim_4396):

Oricum o sa ma intorc la ASUS in vara asta, nu stiu mi se par mult mai ok din multe puncte de vedere

| TLF92 explică (pentru anonim_4396):

Citisem undeva ca nu e bine sa ii dai tu sa isi faca update singur la o anumita chestie pe net, ca multi fac greseala asta imi e sa nu fie de acolo, se simte in el se misca infranat rau si ma deranjeaza putin

| TLF92 explică (pentru anonim_4396):

Innebunesc fmm imi vine sa il sparg zice NOT ENOUGH MEMORY TO RUN THIS PAGE