| MuCelMic a întrebat:

Pentru cei care se pricep: ce memorie USB s-o aleg si DE CE?
https://www.emag.ro/......DQPPGYBBM/
https://www.emag.ro/......46/pd/DSTD

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Orice stick cu standard mai nou (USB 3.0, 3.1, etc) funcționează și in porturile mai vechi (USB 2.0),
Însă cu viteze specifice de USB 2.0, atât la scriere cât și la citire.

Excepție la radiouri auto, unde am încercat 2 modele usb 3.0 pe 3 modele diferite de casetofoane, și nu a mers, deși stick-urile funcționau perfect pe PC. (un stick era de 16gb, celalalt de 32)

Melodiile aveau frecventa de sampling standard (44100), și am pus MP3 uri, pentru siguranță.

La TV uri, depinde de model.

Cele mai noi de 2-3 ani suporta in general USB 3.0 pana la 128GB.

Modelele de acum 8-9 ani nu suporta asa ceva. (cel puțin nu atât de mari).

Postează modelul TV ului sa caut mai exact.

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Al doilea link nu poate fi deschis.

Stickul din primul link e ok, are viteza destul de mare,

dar nu o sa-l poti folosi desigur la radiourile normale de masina, unde ai nevoie de vechiul standard USB 2.0 si o capacitate de maxim 32GB, pentru siguranta 16GB, altfel multe aparate nu o sa-ti citeasca stickul.

***Si in plus, tot in cazul folosirii in masina, trebuie sa il formatezi FAT32.

Intamplator am luat saptamana trecuta din MediaMarkt un Ultra Flair, in varianta de 64GB.
Nu l-am testat inca.

| MuCelMic explică (pentru NLS):

Daca tot te pricepi, as vrea sa te intreb, merge si daca am port usb de 2.0 la PC? nu conteaza viteza pana la urma... ma intereseaza daca pot pune pe el ce am nevoie. si apoi daca e cum spui tu, prea mare 128 gb, pe TV o fi mergand?

| NLS a răspuns (pentru MuCelMic):

Orice stick cu standard mai nou (USB 3.0, 3.1, etc) funcționează și in porturile mai vechi (USB 2.0),
Însă cu viteze specifice de USB 2.0, atât la scriere cât și la citire.

Excepție la radiouri auto, unde am încercat 2 modele usb 3.0 pe 3 modele diferite de casetofoane, și nu a mers, deși stick-urile funcționau perfect pe PC. (un stick era de 16gb, celalalt de 32)

Melodiile aveau frecventa de sampling standard (44100), și am pus MP3 uri, pentru siguranță.

La TV uri, depinde de model.

Cele mai noi de 2-3 ani suporta in general USB 3.0 pana la 128GB.

Modelele de acum 8-9 ani nu suporta asa ceva. (cel puțin nu atât de mari).

Postează modelul TV ului sa caut mai exact.