| c0pil1n a întrebat:

Pentru o performanta mai buna in jocuri si sa pot tine deschise 3-4 pagini de net + discord etc.
Ce sa schimb la acest pc:
Procesor: i5 9400f 2. 9ghz
Placa video: rx 580 8gb gddr5 256bit
Placa de baza: Asus prime h310m r r2.0, socket 1151v2 sunet integrat
Sursa: nJoy 650w
Rami: 16gb
Cooler: SE-224-XT

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nimeni nu a raspuns la subiect, in primul rand ca sa deschizi cat mai multe pagini web si un joc video ai nevoie de mai mult RAM la o frecventa cat mai mare, placa ta suporta maxim frecventa +2600 mhz
Apoi inca un SSD, pe unul sa fie instalate windowsul si softurile si pe altul jocurile video de exemplu

Cam atat poti face sa maresti performantele la ceea ce ai acum, daca vrei performanta in plus, placa video e destul de ok nu as inlocui-o pe ea ci placa de baza si procesorul, pentru ca placa ta de baza nu suporta procesoare din ultima generatie de la Intel, as alege o placa de baza noua cu un procesor din ultima generatie i7

Daca nu vrei foarte multe FPS-uri in plus eu zic ca punand 32 Gb Ram si inca un SSD, PC-ul tau se va misca foarte bine!

| c0pil1n explică (pentru Simpatic):

Cel mai bun raspuns. Urmatoarea achizitie o sa fie un ssd.
Incep cu ce este mai ieftin si in timp am sa schimb si placa de baza/procesor

8 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ce HD ai?

| c0pil1n explică (pentru sierra1):

HD nu am, am doar un ssd de 256 gb parca

| sierra1 a răspuns (pentru c0pil1n):

Atunci ai atins maximul din ceea ce poate da el

| mastadont a răspuns:

Ai ssd pe el? Dacă nu atunci acolo trebuie să modifici, bagă-ți unul și o să meargă mult mai repede.

| c0pil1n explică (pentru mastadont):

Am doar un ssd de 256gb aproximativ pe acolo, si pe el imi sunt instalate jocurile si windowsu.

| Nike008 a răspuns:

Pt jocuri ai nevoie de procesor mai bun i7 cel putin nu o sa zic i9 pentru ca este cam piperat si eventual o placa video mai puternica si da si ssd-ul te ajuta pentru ca se incarca mult mai repede.

| c0pil1n explică (pentru Nike008):

Da mercibig grin probabil am nevoie de inca un ssd si sa separ windowsu pe asta de 256 si pe celalalt sa pun jocurile