| Spataru_Doina_1979 a întrebat:

Pentru un pc folosit pentru gameing este bun 4GB ram?

Răspuns Câştigător
| AnonimulCareVreaSaRamanaAnonim a răspuns:

Pentru gaming nu sunt de ajuns 4gb ram! 8gb ram ar fi minimul recomandat insa nu doar asta trebuie sa te ingrijoreze. conteaza extrem de mult si frecventa ramilor sau pe ce sloturi ii pui. Iti recomand sa iti iei 2 placute a cate 4gb ram fiecare de la aceeasi firma dar sa aiba si frecvente(Mhz) cat mai mare insa asta depinde de placa ta de baza. Dau exemplu: Eu in pc-ul meu am o placa de baza GA-H61M-DS2 (rev. 1.0) cu doua sloturi pentru ram si suporta pana la 16gb ram ddr3. Placa mea suporta doar module cu frecventa de 1333/1066/800 MHz iar in cazul asta eu va trebui sa imi iau module cu frecventa cat mai mare pentru a obtine performante cat mai bune(asta inseamna ca voi merge pe 1333Mhz). Totusi mai este o problema! De exemplu: Eu vreau sa imi cumpar 8Gb ram ddr3 1333Mhz si imi iau doar o placuta. Atunci nu voi primi rezultatele pe care le asteptam si asta deoarece am luat o placuta de 8gb in loc sa iau doua placute a cate 4gb. Cu doua placute vei functiona in dual chanel iar asta inseamna un mare plus de performanta in jocuri. Dau exemplu: un tip care are un canal de Youtube legat de computere a demonstrat cat de mult conteaza daca ai o placuta ram sau doua. Ca joc s-a folosit de CS:GO ca sa ne arate. Cu doua placute ram a cate 4gb(8gb ram in total) ii mergea jocul undeva la 100-140fps constante. Cu o singura placuta similara cu cealalte insa de 8gb a observat o diferenta cutremuratoare. jocul ii mergea in 20-40fps cu lag. A crezut ca poate s-a intamplat ceva cand filma si poate asta il afecta insa dupa ce a repornit pc-ul si a testat din nou tot la fel s-a intamplat. Concluzia: I-ati minim 8Gb ram pentru gaming insa fii foarte atent la frecvente si sa iei doua placute a cate 4gb de la aceeasi firma.

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde ce configuratie are acel PC.
Sunt multe jocuri care au versiuni mai vechi si care functioneaza bine si pe calculatoare de acum 5-10 ani, daca este configurat bine de un cunoscator de meserie (IT).

| RAY a răspuns:

4 sunt foarte putini, eu am 16 gb ram si spun ca ok dar nu perfect ajung cu gta 5 la 14 gb ram consum cateodata

| William a răspuns:

Nu. Cel putin 8GB. Este recomandat 16GB. Apropo, se scrie gaming, nu gameing.

| Nemessys a răspuns:

Am avut si eu 4gb ram, crede-ma, nu e suficient. Iti trebuie minim 8.

| alexboss2020 a răspuns:

Nu iti trebuie minim 8gb ram

| Eduard619 a răspuns:

E ok.dar nu te astepta la cine stie ce performanta, trebuie minim 6 gb sa ruleze jocurile de astăzi decent.

| TufanelTufis a răspuns:

Este destul, dar, eu recomand 8 gb

| penciuiulian99 a răspuns:

Da cat de cat dar nu o sa-ti mearga jocuri incepand din anul 2013