| saidkique a întrebat:

Pentru un upgrade de PC ce imi recomandati?
Specificatiile mele sunt urmatoarele:
ASRock 970 Extreme3 R2.0
AMD FX 6300 3.5 GHz 6 core
12 GB RAM DDR 3 Corsair/HyperX
AMD R7 250 1GB DDR 5
WD Blue 1TB 7200 RPM
Monitor Full HD 24"
Categoric trebuie schimbate procesorul si placa video. De aici 2 rezultate. Prima si, cred, cea proasta ar fi sa fac upgrade la procesor, spre un FX - 8350 care este intre 550-650 de RON la noi. Insa nu cred ca face mare diferenta, decat ~15 procente si oricum va fi outdated in urmatorii 2 ani.
A doua optiune ar fi in loc sa irosesc banii pe procesor, sa ii pun pe placa video si sa las procesorul actual, pentru un eventual upgrade pe viitor la placa de baza si procesor inclusiv, trecand pe un soclu modern(AM4+) si un Ryzen, respectiv RAM DDR4. Deci as considera OK o placa video de 3/4 GB VRAM, in jurul a 1000 de lei pentru moment. Ce imi recomandati in acest buget? As putea face un efort si sa vand procesorul, apoi sa achizitionez un FX 8350 la mana a doua.

10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie. Oricum, placa ta video e foarte slaba. Cea mai buna varianta ar fi un gtx 1050 Ti(care chiar si ala o sa fie limitat de procesor), urmand ca in viitor sa iei ceva pe ddr4(recomand ryzen).

| octav005 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca a lui e slaba. de a mea ce sa zic? gt 730?

| anonim_4396 a răspuns (pentru octav005):

Sa stii ca nu e mare diferenta intre ele.

| octav005 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu cred ca a mea e mult mai slaba. oricum eu nu o folosesc pentru jocuri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru octav005):

E putin mai slaba, dar nu cu mult. Oricum, daca nu o folosesti pentru jocuri despre ce vorbim? Daca nu te joci/minezi bitcoin poti sa folosesti si placa integrata in procesor, ca tot aia e.

| octav005 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai cum sa folosesc placa integrata de la procesor? placa mea de baza nu are iesire pentru monitor. de aceeea trebuie sa ii adaugi o placa video

| anonim_4396 a răspuns (pentru octav005):

Unele au, ma refeream la Intel HD Graphics.

| octav005 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da ar merge daca ai iesire de VGA pe placa de baza.

| ElSueno a răspuns:

Lasa procesorul cum e, deocamdata nu prezinta o asa mare problema. Problema majora este la placa video, care e extrem de slaba, A fost GTX 1060 OC de 3gb la 970 de lei la Media Galaxy, dar vad ca nu-l mai in stoc, deci iti recomand sa cumperi un GTX 1050 TI https://mediagalaxy.ro/......aming-x-4g

| vicarious a răspuns:

Depinde de buget, cea mai ieftina varianta ar fi sa-ti iei un gtx 1050ti, si in rest eu nu as mai schimba nimic in urmatorii 2 ani. Daca vrei gtx 1060 e posibil ca procesorul sa-i faca bottleneck putin. Daca vrei neaparat sa schimbi si procesorul nu cumpara ryzen daca folosesti pc-ul doar ca sa te joci ca nu merita.