| NLS a întrebat:

Personal nu cumpar produse, si in special, telefoane sau electronice, de pe olx.
Dar am fost nevoit sa fac pe intermediarul, pentru o cunostinta care nu se pricepe deloc, si nu dispune de finantele necesare cumpararii unui produs nou.
Am cautat modelul dorit de persoana, Huawei P8 Lite 2017. si incep "studiul".
Nu mica/mare mi-a fost mirarea, cand am descoperit 7 sau chiar 8 modele, din prima generatie (2015) vandute drept varianta 2017.
(Dupa pozele telefonului, dupa poze cu ambalajul, sau descriere... in titlu toti puneau mare P8 Lite 2017, descrierea si pozele aratau clar contrariul).

Si atunci cand am luat atitudine, si am atentionat vanzatorii, si i-am sfatuit sa modifice numele anuntului, m-am trezit cu niste siruri de injuraturi cat China.

Acum >intrebarea
A luat cineva teapa in sensul asta, din neatentie sau nestiinta? Ce atitudine ati luat?

La mine nu se punea problema, am ochiul destul de fin deocamdata, dar sunt atat de multi neatenti sau nepriceputi, si atat de multi profitori!
Daca as sti ca se rezolva ceva, as face in fiecare zi din luna de tocmai a inceput, cate un report catre administratia site-ului, si chiar un denunt la politie, pentru tot "grupul".

Răspuns Câştigător
| Rommeo a răspuns:

OLX-ul in ultimul timp s-a transformat intr-un mare talcioc/targ online, toti talciocarii/bisnitarii s au mutat in online acum si asteapta gasca sa pice la jumulit. Asta e purul adevar, suntem o tara de bisnitari. Si in preturi exagereaza la modul nesimtit fara nici cea mai mica rusine.

18 răspunsuri:
| IIIshaneIII a răspuns:

Am acest telefon de care vorbesti, si da este vandut sub mai multe denumiri, dar in europa se numeste p9 lite 2017 (asa scie pe cutia celui ce l-am achizitionat de nou si nu de pe olx), si asta e vina producatorului, nu a vanzatorului de pe olx

| OldSoul a răspuns:

Ce zici tu e o nimic toata.
Inselaciuni de acest gen se fac si cu masinile, mai toate-s "full fara piele", in general la orice se vinde sunt "ascunse" unele aspecte.
Aia e, daca cumparatorul nu e atent, nu cunoaste, cand cumpara ceva, mai este si inselat.
Cat despre rezolvat, nu o sa rezolvi nimic, doar o sa-ti irosesti timpul aiurea.

| RB26DETT a răspuns:

Raportezi anuntul, ai buton pe undeva pe pagina daca ti se pare ceva in neregula, eu asa am facut, le-am si scris pe Facebook cand am dat de un anunt dubios, tipul zicea de note 3 si de fapt era o replica a lui note 3, nu specifica asta in anunt.

| Alealessia a răspuns:

Te sfătuiesc sa verifici profilul respectivei persoane, o prietena a cumpărat o tableta de pe olx, o are de 1 an și nu a avut probleme cu ea și persoana de la care a cumpărat-o părea ca lumea, a verificat dacă mai are astfel de anunțuri( dacă se ocupa cu așa ceva). Depinde cum ai norocul.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu ai ce sa denunti la politie, ca scrie mare cat China, ca site-ul nu-si ia raspuderea pentru ceea ce cumperi, sau vinzi acolo!
Apoi, toata lumea stie ca cele mai mari smecherii se fac pe aceste site-uri unde omul plateste gandind ca a facut o afacere extraordinara si l-a pacalit pe vanzator, cand vzantorul fiind un escrocul, vinde vechituri sau uenori nu vinde nimic, doar inseala.
Daca stiai bine ca nu-i bine sa cumepri electronice dupa olx, de ce ai incurajat o persoana saraca sa o faca?
Bineinteles ca, fiind intermediar ai facut parte din categoria care l-a inselat pe bietul cumparator, prin ignoranta celor stiute si acceptul sa intermediezei ceva ce era posibil sa fie rau.
Uite ca s-a intamplat sia cum, tu esti cel responsabil de asta!
Imi pare rau sa-ti spun, dar nu-i datoria Politiei sa fie vigilenta la ceea ce tu alegi cu buna stiinta sa ignori.

| NLS explică (pentru IIIshaneIII):

Nu cred ca ai prins esenta. Cei 7 sau 8 tipi, aveau "P8 Lite" (fabricat in 2015, 2GB RAM, procesor de 8x 1.2, 1280x720, Android 5.0, si cu rama camerei foto de forma patrata),

si pretindeau ca vand "P8 Lite 2017" (3GB RAM, procesor 4x 2.1 + 4x 1.7, 1920x1080, Android 7.0 )

O mica- mare diferenta, atunci cand gasesc si modelul nou, si modelul vechi, la 500 sau 550 lei deopotriva.

| NLS explică:

Am raportat anunturile, cu explicatii corespunzatoare, nu am primit niciun raspuns deocamdata, si au trecut 12 ore.

Oricum, banuiesc ca la politie nu rezolv prea multe, mai ales daca fac plangere singur. straight face
Daca ar primi vreo cateva sute de plangeri pe zi, doar pentru acel model, poate s-ar misca ceva.

Noroc ca, aparent, am gasit si 5 persoane de buna credinta. In sensul ca scrie in numele anuntului P8 Lite 2017, si in poze sau descriere apare acelasi lucru. Abia la deschiderea coletului se va da insa verdictul final.

Voi ce ati alege? P8 Lite 2017 de pe olx, in conditiile amintite (o mica posibilitate de a lua teapa inca pluteste in aer, chiar si la acele persoane "de buna credinta"),
sau un Lenovo K6 pe care l-as procura eu nou, din DE?
(nu ma refer la performante neaparat, desi nu am avut niciodata in mana un telefon de genul lui K6, cu 8x 1.4 GHz. Face fata unei utilizari nu foarte pretentioase in urmatorii 3-4 ani? Adica YouTube si FB, ca de jocuri nu e vorba)

| IIIshaneIII a răspuns (pentru NLS):

Am înțeles, sunt oameni și oameni, eu am dat pe al meu p9lite2017 din altex 800lei fix la promoție, mai bine mai strângea 2-300lei și îl lua nou, oricum telul merită toți banii

| NLS explică (pentru Violleta2022):

Nu am cumparat nimic, precum ziceam. Doar am gasit 7 sarlatani, care vindeau modelul mai vechi si mai slab, sub numele celui mai nou si mai puternic.
Cand le-am atras atentia despre realitate, au tunat cu cate un munte de injuraturi si amenintari, sa-mi vad de treaba mea, trimiteri la origini, si cate si mai cate.
Chiar atat de rau s-a ajuns?

| Violleta2022 a răspuns (pentru NLS):

Aha...am priceput!
Pai, nu ai ce-i face, oamenii care nu citesc bine si nu se gandesc ca nu poti cumpara un lucru nou pe un pret de nimci, ca miroase a sarlatanie.
Iar aia carora nu le pasa de risc, ajung sa plateasca pretul lui.

Nu-i nimic, este bine ca ai vazut asta si ii poti reclama la Administratia OLX care ii poate bloca/suspenda.

| Rommeo a răspuns (pentru NLS):

Ohoo si inca o sa ajungem si mai rau, nu cobesc dar ne am invatat sa facem bani repede si cat mai multi din inselatorii si fel de fel de afaceri necurate. Daca si in parlament/guvern se practica, ce sa mai spunem de noi astia mici.

| NLS explică (pentru Violleta2022):

Ai si nu ai dreptate pe deplin, in legatura cu. pretul de nimic.
Telefonul nou, varianta 2017, e undeva la 800 lei din cate am inteles, dar nu am cautat exact.
Pe olx, am descoperit si vreo 5 vanzatori unde pozele bat cu numele si cu descrierea, deci pana la proba contrarie, eu ii calific drept cinstiti.

Acesti 5 au preturi intre 480 si 550 ron, repet, pentru modelul care pare a fi, si la fel afisaza si ei... 2017

La cei 7 pusi pe amenintari, pretul pentru modelul vechi, care pretind ei ca ar fi 2017... e intre 400 si 550 ron.
Deci, aproximativ egalitate, pentru un model de aproape 2 ori mai slab.

Asta m-a enervat. Si faptul ca prinsi cu mata-n sac, fac un scandal monstru, injura, ameninta...

PE unul dintre ei, care se pare ca are un bagaj de injuraturi extrem de vast, l-am raportat deja a 3 oara.
Crezi ca s-a rezolvat ceva? Exact... nimic.

| xSega a răspuns:

Nu cumpăr niciodată de pe olx, prefer Ebay, acolo ai garanția returnării banilor cat despre telefon am văzut și eu o mulțime de anunțuri cu specificații false si multe alte invenții din partea vânzătorului. Eu am luat în vară un Huawei p8 lite cu 150 de lei si un Samsung a3 2016 cu 300 si acum o săptămână un iphone 6s cu 500 de lei de la cunoștințe deci se poate si fara Olx

| NLS explică (pentru xSega):

Uite, vezi, aici voiam sa ajung.
Tu ai luat modelul mai vechi, de la cineva cunoscut, cu 150. Cei 7 care încercau sa fraiereasca vestul, cereau între 400 și 550pe același model, doar ca l-au botezat ei cu de la sine putere"p8 lite 2017".
Unul ii făcuse update cândva prin 2017 la Android 6.0, mi-a trimis printscreen si ma făcea cretin,... ca nu vad ca e 2017?

| Violleta2022 a răspuns (pentru xSega):

Si cu ebay-ul poti lua plasa.
Cumnatul meu a vrut un iphone nu stiud e care si l-a gasit pe ebay la unul cu 300-4000 dolari mai putin decat era modelul in magazin. Vanzatorul scrisese pe forum ca sunt 100% orginale.
Cumnata-miu a platit telefonul si l-a primit sigilat si corect, aratand ca cel original. Baiul a fost ca, a vrut sa-l verifice su l-a dus la un centru de telefonie, unde aia l-au deschis in fata lui si i-au arata cat de frumos a cumparata un fake, la o pumn de bani.
Deci, daca vrei marfa de calitate, fa un efort si cumpara din magazin, ca ti se da garantie si nu te pacaleste nimeni!
Daca vrei sa tragi teapa, risti sa cumperi un fake la un pret de 10-50 de ori mai mare decat merita si atunci, tu esti ala pacalit.

| xSega a răspuns (pentru Violleta2022):

Așa este cel mai corect dar nu toți își permit prețul corect

| xSega a răspuns (pentru NLS):

Cumva fac pe prostii si le merge

| Violleta2022 a răspuns (pentru xSega):

Cand nu-ti permiti ceva, te intinzi cat iti permiti, pentru a nu risca sa pierzi chiar si putini bani pe care ii ai, in tranzactii dubioase.
Cand esti sarac, nu te bagi in rahat, doar pentru ca iti doresti cu orice pret acel lucru.
Un om inteligent, nu ar face asta, ar alege o solutie care si-o permite, ceva mai modest si slava domnului, sunt telefoane pentru toate buzunarele.
Din pacate snobismul si prostia sunt atat de mare, ca prostii ajung sa plateasca dublu sau sa piarda mai mult, doar pentru ca risca cu buna stiinta.