| ILikeToKnow a întrebat:

Pierd garantia de la laptop daca reinstalez windowsul?

17 răspunsuri:
| smartalogu a răspuns:

In nici un caz. Tu cand ai cumparat laptopul daca l-ai cumparat cu soft (win xp, 7, vista... intelegi tu) e softu tau. Ai dreptul sa faci ce vrei cu el. Sa il instalezi de 7 ori pe zi, sa ii dai foc, sa il dai la hamsteri sa il roada (desi eu nu as recomanda, o sa le cada greu la stomac). Daca ai laptopul luat fara windows iar nu e treaba lor. Tu ai dreptul sa iti bagi ce sistem de operare vrei pe el. NU E TREABA LOR CA AI SISTEM DE OPERARE PIRAT PE EL (de ex). Ei nu au nici o jurisdictie in privinta asta. Ei au doar obligatia sa iti rezolve garantia. Daca din oaresce motive ai varsat pepsi pe el, sau te-ai enervat pe el ca mergea prea greu si l-ai aruncat de la 5, sau a facut pisica pipilica pe el, atunci ei au dreptul sa iti anuleze garantia, dar altfel NU. Again... ca si la o intrebare de mai sus, protectia consumatorului in caz de "fite de genu". O zi cat mai placuta in continuare.

| laptopnews a răspuns:

Nu se pierde garantia daca reinstalezi windows-ul. Cum nu se pierde garantia daca mai adaugi sau schimbi placutele de RAM. Sunt anumite conditii in care se pierde garantia. De ex. abuzul fizic sau probleme aparute din cauza curentului electric pot duce la pierderea garantiei.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu, garantia este pentru componentele hardware care se defecteaza in urma unor greseli de fabricatie.

Răspuns utilizator avertizat
| andrei90tm a răspuns:

Pai eu din cate stiu nu. citeste ce scrie pe garantie. nu cred ca are cum sa mentioneze ceva ( daca totusi mentioneaza trebuie sa fie ceva de sistem de operare )
Numai bine!

Janina
| Janina a răspuns:

Nu, nu ar avea de ce!

| laptopbun a răspuns:

Nu. Totul e ok. Poti reinstala linistita.

| madalinutza a răspuns:

Da de unde.
Nu pierzi stai linistitahappy
am auzit multe cazuri care au reinstalat de multe ori windowsul si erau in garantzie.nu au pierdut nimic
poti reinstala linistita

| chivas21 a răspuns:

Nu

Răspuns utilizator avertizat
| gloria a răspuns:

Da! Am facut si eu la fel! apoi a trebui sa-i platesc pentru ca au vazut ca era reinstalathappy

| ivvo a răspuns:

Nu pierzi garantia la componentele hardware! nu cred ca ai garantie la windows...ca daca ai avea l-ar reinstala cei care l-au garantat!

| vyrus3l a răspuns:

Nu. Garantia o pierzi daca il deschizi sa ii adaugi anumite componente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

NU. Nu te lua dupa gloria, nu stie ce spune

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu. Garantia este pentru calculator (hardware), nu pentru programele instalate (software).
Gloria, aia si-au batut joc de tine pe banii tai. Poti merge cu incredere la OPC sa-i reclami.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentu windows din cate stiu eu nu pierzi garantia... da i se creapa carcasa se pierde garantia?

| zuzi_4846 a răspuns:

Nu. Garantia este valabila pentru componentele hard.