| anonim_4396 a întrebat:

Piesele din Hard Disk sunt in vid? [DAU FUNDA]

Răspuns Câştigător
| nibo1play a răspuns:

Hard Disk-ul nu este vidat și îți exlic și de ce. În interorul acestuia se afla aer, pentru ca paltanu cel pe care ți informația sa nu se atingă de capetele de citire. Capetele de citire fiind aerodinamice, se ridică deasupra platanului la câțiva microni. Dacă nu ar exista aier nu ar putea funcționa, deoarece capetele sar atinge de platane. În cazul în care desfaci un hdd acesta se va "cointamina" cu aer murdar din exterior, praf, si alte impurități, ce va duce la anumite probleme de funcționare. Deaceia asamblarea sa se face în într-un mediu controlat igienic.
Dacă vrei să vezi exact cum sunt fabricate hard disk-urile, te invit sa urmărești următorul clip și să observi, cum sunt îmbrăcați cei din acea fabrică: http://www.youtube.com/watch?v=L4qBl8x3tC0
Iar dacă ești curios și vrei să afli exact cum funcționează un hdd privește clipul de mai jos: http://www.youtube.com/watch?v=L0nbo1VOF4M

2 răspunsuri:
| monstrulet a răspuns:

Nu, dar nu exista niciun fir de praf pe acolo, e filtrat aerul cand e montat. Nu-i o idee bune sa-l desfaci acasa, daca se atinge un singur fir de praf(oricat de mic) pe suprafata harddiskurilui... s-a dus.

| stelistu30 a răspuns:

Da