| RedNightmare a întrebat:

Placa de bază socket 775 Gigabyte GA-EP31-DS3L rev 2.1 va suporta procesorul xeon x5450?

3 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Nu, in primul rand xeon este procesor pentru placi de baza de tip servere. Din ce vad este pe socket 771, tu ai 775. Nu este compatibil.
Succes!

| Sibiescu_Ionut_1993 a răspuns (pentru Evolution):

Printr un adaptor si modificarea soketului de pe placa de baza o sa fie compatibil fizic.Dar nu toate placile de baza suporta procesoare tip xeon.

| Bizon95 a răspuns:

NU
https://www.gigabyte.com/......21/support
nici un Xeon
iar in stanga sus deasupra modelului placii de baza e sectiunea:
LGA 775... xeon-ul ala ti-am mai spus ca e 771

deci iti trebuie placa de baza cu socket 771 daca vrei sa pui procul ala, care e de servere
moment in care poti sa faci pupici la memorie, pentru ca EXTREM DE RAR am vazut sau auzit de placa de baza de server care sa suporte altceva decat memorie cu ECC, care e mai scumpa, mai mica, ca, capacitate, si se gaseste mai greu