| GrigorePurta a întrebat:

Placa de baza suporta orice fel de procesor? eu imi iau :

Procesor Intel® Celeron® G540, 2500MHz, 2MB, socket 1155, Box
FUNDA!

Răspuns Câştigător
| stapanullumii a răspuns:

Are socket 775, cauta procesoare cu socket 775, altfel nu va merge, din cate stiu nu prea se mai gaseste pe piata 775-ul, insa poti intreba la un magazin dedicat de it, din oras de la tine

8 răspunsuri:
| DoarImpreuna a răspuns:

Pai depinde ce placa ai. Pe Intel sau pe AMD, ce socket?

| laurentiu80 a răspuns:

Nu suporta orice fel ..trebuie sa fie acelasi socket cu procesorul. Adica placa de baza de baza trebuie sa aiba socket 155. Acum daca vrei sa-ti iei procesorul asta, mai pune in plus vreo 50 de lei si ia-ti un Pentium G620, no sa-ti para rau!

| IulianP a răspuns:

Nu suporta orice fel de CPU. Pentru G540 iti trebuie o MB skt 1155 si memorii DDR3.
Ce placa de baza ai acum?

| GrigorePurta explică (pentru IulianP):

Nu stiu unde sa ma uit ce placa de baza am!
in everest si cpuz nu scrie!

| IulianP a răspuns (pentru GrigorePurta):

Daca e skt 775 nu poti pune pe ea un G540.

| stapanullumii a răspuns:

Nu, trebuiwe ca placa de baza sa aiba socket 1155,
intrebare: ce soket are procesorul tau actual?(acela fiind socket+ul placii de baza)

| GrigorePurta explică (pentru stapanullumii):

Socket 775 LGA

| stapanullumii a răspuns (pentru GrigorePurta):

Are socket 775, cauta procesoare cu socket 775, altfel nu va merge, din cate stiu nu prea se mai gaseste pe piata 775-ul, insa poti intreba la un magazin dedicat de it, din oras de la tine

| BestB1 a răspuns:

Nu, nu suporta orice fel de procesor.

Zi modelul placii de baza sa vedem ce suporta.