| c0pil1n a întrebat:

Placa video 60 grade iar procesorul 81 grade in jocuri.
i5 9400f si rx 580 8gb.
Procesorul 81 grade nu este putin cam mult?

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru procesoarele Intel (dar si AMD), temperatura de peste 80 grade este foarte mare!
Este semn ca, racirea procesorului nu se intampla cum trebuie.
Cauza ceea mai deasa: proful depus pe radiatorul cooler-ului, care trebuie curatit!

Daca cooler-ul este ales-, montat- si functioneaza bine, atunci temperatura "in gol" trebuie sa fie la 42-43 grade Celsius (sau chiar mai mic). Daca este mai mare, atunci intra in functie auto-reglarea temperaturii prin reducerea frecventei (vitezei) de lucru.

| c0pil1n explică (pentru Bula):

Placa video 60-65 in joc, 50 idle
Procesorul 50-55 idle, 75-81 in anumite jocuri, mai sunt jocuri care ruleaza cu 65-70 grade maxim.

| Bula a răspuns (pentru c0pil1n):

Ar trebui curatat praful, eventual montat cooler mai puternic.

| c0pil1n explică (pentru Bula):

Imi poti recomanda un cooler si o pasta termoconductoare? hai sa zic un buget pana in 300 lei cooler si pasta, si mai ieftin sa fie ca nu ma supar big grin

| Bula a răspuns (pentru c0pil1n):

Du-l la un service pentru rezolvare!
Fara sa vad cel existent nu ma pot pronunta, sa "recomand" ceva, in necunostinta.