| hUnTERRRRRR a întrebat:

Placa video gtx 650 ti sau gtx 750 sparkle?

20 răspunsuri:
| hUnTERRRRRR explică (pentru RAY):

Chiar e mai bun 650?

| RAY a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Poti vedea cu ochii tai

| hUnTERRRRRR explică (pentru RAY):

Okey

| hUnTERRRRRR explică (pentru RAY):

Mi se pare ciudat ca 750 e generatie mai noua si e de 2 gb

| XxYasuoXx a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Da

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde ce computer ai si care este compatibila cu structura lui.

| hUnTERRRRRR explică (pentru Violleta2022):

Am un Intel celeron g1820 2.70 ghz
placa de baza asrock h81m-vg4 r2.0

| JackR a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

In cazul asta, cheltui bani aiurea. Poti sa cumperi si Titan Xp, tot prost o sa mearga. Exista procesoare pentru telefoane mobile, cu performante mai bune decat Celeron-ul ala!

| hUnTERRRRRR explică (pentru JackR):

Ma joc csgo cu procesorul acela si am cel putin 100 fps, si am o placa video gt 630 si de aceea vreo sa o inlocuiesc cu ceva mai bun ca sa mai imbunatatesc putin, si dupa imi cumpar si procesor

| JackR a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Mai omule, pe placa aia de baza ai un socket 1150. Procesoare pentru el, nu se mai fabrica de vreo 2 ani (de la ultima generatie Intel Broadwell). Asa ca, nu prea ai ce upgrade sa faci, pentru ca a schimba placa de baza, procesorul si memoria (placile de baza de generatie noua functioneaza cu DDR4, nu cu DDR3), plus placa video, inseamna un calculator nou (mai putin hard disk-ul). Mai bine pastreaza banii pe care vrei sa-i dai pe placa video, mai strange cat de mult poti si fa treaba ca lumea, cumparand totul odata. Altfel o sa tot dai bani si nu o sa "intelegi" nimic din ceea ce cumperi.

| Mary012 a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Chiar ca, capac de oala, dar de i5 540m ce zici?

| hUnTERRRRRR explică (pentru JackR):

Omule stai linistit ca nu le cumpar noi, imi iau un i5 sau i3 si imi ajunge

| NLS a răspuns:

Cum a zis și Jack, nu prea contează ce placa iei, jocurile nu-ți vor merge. E mult prea slab procesorul.
Daca as avea pe ce sa o pun și ar fi sa aleg, as alege 650Ti, din mai multe
motive. Unul ar fi performanta(observabila la varianta de 2gb), însă să nu uităm de zgomot. 750Ti sunt niște avioane la menopauza cu pretenții de placa video.

| hUnTERRRRRR explică (pentru NLS):

Ma joc csgo cu procesorul acela si am cel putin 100 fps, si am o placa video gt 630 si de aceea vreo sa o inlocuiesc cu ceva mai bun ca sa mai imbunatatesc putin, si dupa imi cumpar si procesor.
Mai mult pentru csgo vreau

| NLS a răspuns (pentru hUnTERRRRRR):

Dacă va veni procesor mai capabil, strange acum pentru o 1050. Sau o 650Ti. Poți merge pe 750Ti, dar nu orice model. Din ce am citit, aproape toate modelele de pe piața au probleme serioase cu zgomotul. Incearcă varianta Asus, sau Gainward.

| DaniTDCI a răspuns:

Gtx 650 ti

| Alfred0703 a răspuns:

Arhitectura e mai noua la GTX 750(fiind Maxwell). Arhitectura mai noua inseamna eficienta(consum, putere de calcul, memorie imbunatatita, etc). Sincer eu mi-as strange banii pentru un Gtx 1050 Ti.

| RAY a răspuns (pentru Alfred0703):

Like,bun sfat