| Spark_Alexs_1999 a întrebat:

Placi video recomandate sub pretul de 350(poate trece pana la 400-450)de lei daca se poate, ceva care sa duca Counter Strike: Global Offensive, League of Legends si Smite.
Procesoare sub pretul de 500 de lei - La fel ca mai sus.
Diferenta intre 128 bit / 64 bit banda de latime la placiile video.
Memorie RAM in frecventa 1663 ( nu stiu daca am scris corect este cea mai mare dupa 1333).
Va rog, raspunsuri cat mai detaliate.

Răspuns Câştigător
7 răspunsuri:
| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

La bani aia gasesti o placa bunicica cel mai bine sa fie nVIDIA.din cate inteleg ai placa de baza dd3, placa video si rami se aleg in functie de ce placa de baza aia
aceasta placa este buna pentru ce ai cerut http://www.rombiz.ro/placa-video-gigabyte-geforce-gt-630-2gb-ddr3-128-bit/. sper ca am putut sa te ajut

| Năstasă_Iulian_1993 a răspuns:

Daca vrei sa iti faci singur un pc se face asa
1 si cel mai inportanta este placa de baza aceasta se cumpara prima
2 sursa sa fie de w mai multi pentru ca ai nevoie
3 racitarele sa fie mari si puse sa ajute la racirea procesoruli si al placi video astea se incalzesc mai repede
4 placa video care se alege in functie de placa de baza
5 rami care la fel se aleg in functie de placa de baza
6 hard, si restul le ei cum vrei nu conteaza

| Spark_Alexs_1999 explică (pentru Năstasă_Iulian_1993):

Am un ventilator Noctua pentru procesor si cateva ventilatoare prin carcasa, HDD 1 TB si un SSD de 250 de GB, Sursa nu mai stiu ce Bronze nu stiu cum de vreo 500 sau 550 de W.

| CPAElites a răspuns (pentru Spark_Alexs_1999):

Sa inteleg ca vrei sa cumperi placa video si procesor?
Ce placa de baza ai?
Ce procesor ai?
Care este bugetul tau maxim?
Iti recomand minim gtx 750 ti.
P.S: Ai grija la trolli care ti-au recomandat porcarii gen gt 620 si gt 730...

| valintinvalic2011 a răspuns:

La procesor a6-6300 merg aceste jocuri si fara placa video

| Spark_Alexs_1999 explică (pentru CPAElites):

De fapt PC-ul asta este mai mult o "joaca" daca ma intelegi, nu investesc multi bani in el, vreau ceva ce sa ma duca acele doua jocuri de mai sus si ca sa stii ca GT-urile chiar duc jocurile de mai sus la niste performante mai mult decat OK, mai ales ca CS:GO-ul nu il joc la grafici mari ci la cele mai mici din cauza razelor de soare, umbrelor etc...
Pe PC-ul meu de acasa (stau altundeva acum cu parintii, dar temporar) am un GTX 970Ti de la MSI un procesor IntelCore I5 Skylane 6.6k si o memorie ram care e OK... PC-ul asta e doar pentru 2-3 luni e facut mai mult temporar pentru plecariile de acasa, sa nu mai transport ditamai mastodomtu dupa mine, mersi oricum pentru incercare big grin.