| bogdan324 a întrebat:

Planuiesc sa cumpar un pc care sa aiba un i7 8700k dar am inteles ca are niste temperaturi mari chiar si cu un cooler aftermarket, singura solutie fiind un cooler all in one si chiar nevoie de delid.Pot pur si simplu sa iau un cooler all in one si sa las procesorul asa cum este fara sa am temperaturi prea ridicate? Poate are careva procesorul asta si imi poate spune

3 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Intră pe site-ul producătorului si vezi dacă acesta recomanda un cooler pentru procesul său. In mod normal ar trebui să recomande.
Daca nu, cauti pe Google "cooler pentru i7..."

Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a lucra la parametrii normali, procesorul trebuie racit la temperatura de maxim 45 grade Celsius.
Acesta se poate obtine cu un cooler bine dimensionat si montare cu pasta siliconica de foarte buna calitate, cu rezistenta termica foarte mica, aplicat "ca la carte".

| Adrian926a a răspuns:

Un cooler decent ai nevoie. E normal sa ai temperaturi sub 70 grade. Nu iti face griji ca temperatura e cam mare, e normal.