| DDCC a întrebat:

Plănuiesc să iau un hdd extern dar nu știu dacă e ceea ce am nevoie.

Hdd-ul extern este creat în special ca să se salveze și acceseze datele pe el cât mai rar posibil?
Eu am mai multe clipuri cât și filme.
Dacă aș cumpăra unul, aș copia frecvent fișierele de pe hdd extern pe hdd-ul de la laptop
Dar cu cât voi copia mai des în fiecare lună, cu atât se va reduce din durata de viață a hdd-ului extern?
Stickul usb îl pot folosi foarte des, fără să se defecteze. Dar nu știu despre hdd-ul extern?
Cei ce folosesc hdd extern salvează datele cam odată la o lună și atât?

Aici am găsit "Un HDD extern sau SSD extern este util în această situaţie, mai ales că datele vor fi accesate destul de rar."
https://www.giz.ro/componente-pc/hdd-ssd-extern-37610/

3 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Pe hardul extern de obicei faci back-up sau iti poti lua datele cu tine cand ai nevoie.
Daca te ajuta ai putea sa iti iei un hdd intern asta in cazul in care folosesti pc si nu laptop.

| DDCC explică (pentru aditimus):

Dar hdd-ul extern rezistă dacă îl folosești de mai multe ori, în fiecare săptămână?
Sau pentru asta se recomandă să folosești doar harddisk intern?
Cu ce e mai bun cel extern decât cel intern (în afară de portabilitate, am înțeles asta)?

| aditimus a răspuns (pentru DDCC):

Hardul extern rezita mai mult decat cel intern de asta ii spune extern are invelis il poti plimba, cel intern ramane in calculator nu il plimbi.
Cel extern este mai bun in cazul in care iti faci un back-up la ceva documente, poze si vrei sa te si plimbi cu el de exemplu la job poate ai fisiere si nu vrei sa te plimbi cu un stick de 32 de gb.