| SilentRain a întrebat:

Poate cineva să-mi recomande o tableta grafica?

9 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Eu am XP-Pen Deco01 v2.
Am luat-o cu 40 euro in perioada reducerilor (normal e mereu 50e)
Pentru nevoile mele e destul de buna, iar ca si specificatii este peste orice Wacom de pret asemanator.
(rezolutie, niveluri de presiune, etc)
La constructie nu am ce vina sa-i bag.
De fapt, as cam avea: pe cele 8 butoane trebuie sa apesi ferm, si fix in mijlocul lor. Altfel, risti sa mai apesi o data.

Ce nu imi place la ea (la producator in general):
softul nu e atat de permisiv si de dezvoltat precum la Wacom (dar te descurci si asa).
Mi-as fi dorit mai exact sa pot programa ORICE functie din orice program, pe acele butoane si pe cele doua butoane ale stylusului.
Vine cu folie protectoare, dar mie unuia, nu-mi place sistemul lor: se lipeste doar printr-o dunga, partea opusa se poate desprinde uneori de tableta (eu ce-i drept inca nu am patit, am grija de ea, o folosesc doar in casa), si daca o tii in medii cu praf, particule fine de nisip... nu vad cum ramane acranul acela nezgariat.

Nu o folosesc zilnic, astfel ca nu pot spune cu exactitate cat tin varfurile.
O am de 2 ani, si abia acum o sa trec la al doilea.

Ceva mai bun decat XP-Pen ar fi Huion.

| Dismally a răspuns:

WACOM era o firma buna, au si modele profesionale scumpe dar si unele accesibile. Desenezi sau ce vrei sa faci cu ea? happy

| SilentRain explică (pentru Dismally):

Vreau sa o fac cadou cuiva care este foarte talentat la desene digitale, deci da pentru desen

| Dismally a răspuns (pentru SilentRain):

Foarte bine, credeam ca desenzi tu happy

| SilentRain explică (pentru Dismally):

Nu ...eu sunt un antitalent înăscut big grin

| Dismally a răspuns (pentru SilentRain):

Nu exista antitalent, doar lipsa de practica big grin

| SilentRain explică (pentru Dismally):

Posibil, deși unii nu au nevoie de prea multa practica pentru a excela

| halogen001 a răspuns:

Eu n-am folosit multe tablete sau tablete scumpe. Cea mai bună din ce am folosit e wacom: https://altex.ro/......GCTL471EU/
S-ar putea să fie bune și tabletele XP-PEN, dar nu am încercat.

Vârfurile se termină repede. Eu mi-am făcut un vârf special, din vârful de la o mină de pix și văd că nu se mai termină niciodată. Îl am de 3 ani acel vârf și am folosit tableta aproape în fiecare zi.

O tabletă care are creion cu baterie nu mi se pare o idee așa de bună. Intră creionul în standby și tot trebuie pornit, deci faci mișcări în plus, nu e tot timpul ready to go. Deci e mai bine să aibă creion fără baterie.

La o altă tabletă aveam probleme de stabilitate a cursorului. Chiar dacă creionul era nemișcat, cursorul descria pe ecran o oscilație ușoară ceea ce însemna că în loc de un punct apărea în timp un punct mai gros, iar o linie dreaptă trasă cu viteză mică ieșea tremurată. Precizia poziției cursorului era afectată.

| peanut003 a răspuns (pentru halogen001):

Folosesc si eu tableta asta de cativa ani, e foarte buna si ti-o recomand. o folosesc chiar si la job deci te tine foarte mult si e calitativa. recomand wacom, nu alte tablete