| Girly97 a întrebat:

Poate o placa video abia instalata intr-o unitate sa provoace crash-uri?

4 răspunsuri:
| Belingot a răspuns:

Daca ai luat o second-hand posibil că acea placa sa fie minată și de-asta, daca ai luat o noua încearcă să o duci de unde ai cumpărat placa

| gabicoo a răspuns:

Da!

| Vlad_Raicu_1996 a răspuns:

Depinde ce o face sa provoace crashuri. Aici sunt cateva variante plauzibile, dar sigure.

- Driver vechi, sau cu bug-uri un update sau downgrade poate ajuta
- Mult praf pe FAN, ceea ce cauzeaza incalzire excesiva si intra in protectie.

- Pasta invechita cauzeaza la fel incalzire excesiva.

O rezolvare simpla ar fi, sa o cureti bine, schimbi pasta, eventual drivere sau o reinstalare de windows si cu siguranta dispare problema. Daca persista, ai o problema "mecanica" adica condensatori umflati sau altceva, doar in service poti rezolva daca nu te pricepi. Funda?

| T0T a răspuns:

Cu siguranță. Procesorul grafic poate fi defect sau driverele grafice să fie vechi/incompatibile.