| anonim_4396 a întrebat:

Poate rula o placa video pe 64 biti cu un procesor de 32 biti?

4 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Da, nu este nici o problema. Acei 65 bit de la placa video au legatura doar cu rezolutia monitorului. Iti recomand, ca daca cuperi o placa video, sa te orientezi spre una de minim 128 bit, deoarece s-ar misca mai bine in jocuri.

| sltlp a răspuns:

64, pardon. Apropo, daca ar pune o placa video de 512 bit, procesorul ar fi ingenunchiat si nu ar face fata.

| cosmin_5213 a răspuns:

Da

| Wadream a răspuns:

Poate rula chiar daca are si 512 biti, nu exista o dependenta intre placa video si procesor legat de compatibilitate hardware, ideea e sa ai soclul potrivit pe placa de baza pentru acea placa video.