| CalledTrudix a întrebat:

Poate sa imi apara restore pointurile de pe vechiul pc pe noul pc? URGENT

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca clonezi HDD-ul sau SSD-ul vechi pe noul HDD sau SSD, s-ar putea sa mearga, dar sansele sunt rezervate si limitate.

Asta pentru ca pe vechiul mediu de stocare, au ramas salvate driverele si intrari in registri pentru hardware-ul vechi.

Nici daca introduci vechiul mediu de boot in noul PC nu rezolvi nimic, din acelasi motiv.

Cel mai logic si inteligent pas pe care poti sa il faci e sa instalezi Windowsul pe curat pe noul PC.

Si de pe vechiul HDD/SSD copiezi pe noul SSD/HDD
doar chestii extra (poze, imagini, documentele personale, muzica, etc)

| CalledTrudix explică (pentru NLS):

Si daca nu fac nimic, tot imi pot aparea restore pointsurile de pe pcul vechi?

| CalledTrudix explică (pentru NLS):

Si daca nu fac nimic, si nu montez hddul vechi pe noul pc, tot imi pot aparea restore pointsurile de pe pcul vechi?

| NLS a răspuns (pentru CalledTrudix):

Restore point-urile sunt salvate LOCAL (NU in Cloud) pe HDD-ul vechi.
Deci nu vor aparea pe PC-ul nou, pe un alt HDD/SSD din senin.

Doar daca clonezi vechiul HardDisk pe care ai avut sistemul de operare, si creezi o imagine 1:1 pe HardDiskul sau SSD-ul nou,
pe cel nou se va gasi TOT ce ai avut pe cel vechi, inclusiv restor point-urile.

Dar sunt 98% convins ca nu vei putea intra in Windows de pe el daca procedezi astfel, PENTRU CA in memoria lui (in firmware-ul care contine sectorul cu informatiile pentru Boot) se gasesc salvate care trimit spre vechea placa de baza, vechiul procesor....etc

SOLUTIA e sa instalezi pe curat Windows pe SSD-ul sau HDD-ul NOU.
Orice ai avut pe acel HDD vechi, poti copia pe urma pe HDD-ul nou (daca il introduci si pe acesta in PC, altfel ai nevoie de 1 adaptor).
Bineinteles, nu si programele care au fost instalate, trebuie sa faci rost de kiturile lor de instalare si sa le instalezi din nou.
DAR orice (program sau joc) ai avut, gasesti pe net, DACA stii unde sa cauti.

Daca nu stii cum se face instalarea sistemului de operare, spune, si te ajut pas cu pas.
Ai nevoie doar de 1 stick de 8GB, si de 1 laptop sau un PC conectat la internet, pentru a crea stickul (a descarca imaginea ISO cu kitul de instalare).
Si de un program gratuit numit Ventoy (sau poti folosi Rufus, dar e putin mai complicat pentru tine probabil)

| CalledTrudix explică (pentru NLS):

Pai am instalat singur windows 10 de pe un stick(n am facut nicio setare in bios sau ceva, pcul a venit instalat cu ubuntu) si dupa cateva zile am dat system restore ca am instalat driverele si cred ca erau gresite de pe siteul placii de baza (chipset drivers) si dupa un scurt timp am inceput sa am un input delay mare la mouse. Dupa system restore o inceput sa se auda un bazait tare care se aude odata cu lumina rosie la unitate si inputul(si la mouse, tastatura, inputul merge mai rau) si s au sters si restore pointsurile (toate) dupa reboot si nu stiu cum sa le recuperez ca sa dau undo. Oare cum le pot recupera sau sa duc la cineva sa mi instaleze windows ul corect?

| CalledTrudix explică (pentru CalledTrudix):

Si am intrat in panica dupa ce se auzea bazaitul tare si mouseul nu mergea la fel pentru ca, credeam ca system restoreul era de pe pcul vechi si pcul vechi avea multe probleme desi nu am facut nimic in legatura cu clonarea de hard diskuri

| CalledTrudix explică (pentru CalledTrudix):

Si credeam ca fisierele corupte de pe pcul vechi au ajuns pe pc ul nou si dupa s au sters si toate restore pointurile si nu mai aveam cum sa ma intorc sa dau undo sa anulez restore pointul pe care l-am facut. Deci restore pointurile nu pot aparea pe pc ul nou din senin daca nu am facut nimic si am creat o partitie pentru ssdul care nu era citit, nu?

| CalledTrudix explică (pentru NLS):

Imi raspunzi, te rog?

| NLS a răspuns (pentru CalledTrudix):

Fisiere corupte de pe cel vechi nu aveau cum sa ajunga pe cel nou, prin Restore Points (si nici altcumva).
Daca vrei, te ajut eu sa reinstalezi windowsul, daca ai un stick gol si un pc/laptop conectat la net unde sa-l creezi.

Deasemenea, driverele pe care le gasesti pe site ul placii de baza, sunt foarte bune.
Problema ta ar fi putut veni de la un update de Windows nereusit, sau de la un virus.

| CalledTrudix explică (pentru NLS):

Sau nu am instalat windowsul corect mai bine duc la cineva sa mi l instaleze corect. Oricum multumesc mult de ajutor!