| cripsontyphoon a întrebat:

Poate sa imi explice cineva cum sa folosesc monitorul de la calculator pe post de televizor?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Deci, daca nu ai un montior cu tv-tunner, adica sa gasesti in spate la monitor o banana(asa se numeste acea mufa), atunci nu ai tv tunner. Daca vrei, poti cumpara un astfel de tv-tuner separat. Sunt 2 categorii, care necesita sa ai si unitatea centarala pornita, sau cele care necesita sa ai doar monitorul deschis, dar sunt mai scumpe.
Ai nevoie de asa ceva daca vrei sa doar cu monitor: http://bit.ly/15TsQDy
sau de asa ceva daca vrei, mai ieftin, dar trebuie s atii si unitatea centrala deschisa in acelasi timp: http://bit.ly/12SOIwS

14 răspunsuri:
| adrybubuok a răspuns:

Iti cumperi TV tunner ( tivi tanar se citeste nu stiu daca am scris bine in engleza) si il conectezi la pc. apoi mai citetsi instructiunile ca si eu mi-am cumparat dar nu l-am folosit.

| Frank51 a răspuns:

Cred ca poţi doar daca ai ieşire mufa euroscart din monitor

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Trebuie să conectezi monitorul PC-ului printr-un cablu la TV.

Pa-pa.

| Seby90 a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

Daca nu stii, de ce dracului vorbesti?

Practic, sa folosesti monitorul pe post de tv... slabe sanse. Nu ai tv tuner incorporat, si sunt putine modelele care il au, si de obicei sunt clasificate ca televizoare fiind cu 200 lei mai scumpe decat familia lor care nu detin aceasta legatura.

Revenind la idee, sunt diferite tv tunere care functioneaza separat de pc, le gasesti pe piata, sunt mai scumpe, dar le poti folosi avand pcul stins. Mai exista tv tuner intern, il bagi in pc si consulti manualul ce si cum, si mai sunt cele externe dar dependente de pc.

O zi buna.

| WalterWhite a răspuns:

Poti printr-un TV Tunner sau merge fara daca ai un monitor/tv led

| SAMM0603 a răspuns:

Daca ai monitor special atunci merge. Si eu am la fel, LG. Sigur ai si o telecomanda la monitor, aceea se foloseste pentru a schimba canalele, volumu..etc
Tot ce trebuie sa faci e sa scoti mufa din spatele televizorului si sa o bagi in spatele monitorului apoi din telecomanda apesi pe un buton. Ar trebui sa scrie in carticica aia de instructiuni pe care buton sa apesi exact. Daca nu, la nimerealalaughing

| cine1cine a răspuns:

E simplu. Iei monitorul, legi de el o sărmă, o scoți pe balcon, și stai cu măna in sus și aștepți să vină ploaia. Și dai drumu la monitor!

| cripsontyphoon explică (pentru cine1cine):

Si de cat timp stai tu pe balcon

| cine1cine a răspuns (pentru cripsontyphoon):

Păi nu știu, că nu prea am obiceiurile tale! laughing

| cripsontyphoon explică (pentru cine1cine):

Mai intai invata sa comentezi la cineva apoi gandeste-te ca tu mi-ai recomandat sa fac asa, deci ale cui sunt obiceiurile.

| cripsontyphoon explică:

Intra pe www@mata.ro sau ma adaugi la mess si te invat eu sa injuri pe cineva si apropo vezi ca nu ai postat nimic dupa care sa ma iau si mai ocupi si siteul asta degeaba.

| cripsontyphoon explică:

1Site-ul nu este al meu
2Esti mereu asa de prost, sau azi e o zi speciala.
Sit-ul www.mata.ro este un site fondat de niste neurologi prin care invita persoanele debile mintal (ca tine) sa intre pe site-ul lor in scopul de asi pierde vremea si de a nu mai parazita cu prostia lor alte site-uri ( este un site pentru debili mintali deci de asta a fost scris impreunat, dar ce sa iti explic tie, daca nu ar fi fost muzica rap si manelele nu ai fi stiut nimic ), luand in considerare personalitatea ta, m-am gandit ca te-ai integra foarte bine acolo. Acest site a fost promovat pe toate posturile de televiziune ( degeaba iti explic tie, ca tu te uiti la telecomanda ca un copil la iphone, de asta nu ai stiut sa imi raspunzi la intrebare ). De acum incolo o sa fac ca un om intelept si o sa te tretez cu indiferenta.
P.S. Ai tai nu te-au rugat niciodata sa fugi de acasa?

| Alexandru_Tănasă_1994 a răspuns:

Daca ai televiziune prin satelit e extren de simplu.
Modelele mai noi de receivere au iesire hdmi, iar conexiunea cu monitorul se va face printr-un adaptor Dvi-Hdmi si va merge cu succes. Pentru modelele mai vechi de receivere ce nu detin o iesire hdmi, sunt adaproare Dvi-Scart.
Daca nu ai televiziune prin satelit, monitorul nefiind echipat cu un tv-tuner incorporat, ai nevoie de un dispozitiv tv-tunet extern.

| Sorin_Broasca_1970 a răspuns:

Salut am un monitor Hp si vreau sa-l folosesc, pentru calculator, sa-u dvd.si ai al pornesc, si funcitoneaza, dar sta cateva secunde si se stinge bezna, dartot odata se aude sonorul, si vreau sa vad cum pot sa-l fac sa ramana deschis.