| celmaitarenume a întrebat:

Poate sa imi trimita cineva bani in cont daca ii spun doar iban-ul? fara sa ii spun si numele pe care e contul?

9 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Ar fi culmea sa se trimita bani unui anonim, trebuie si numele din cauza ca daca se greseste si nu se asociaza contul cu numele, se rezolva multe, asa e procedura, de ex daca cineva trimite din greseala cuiva gresind IBAN-ul, isi ia banul inapoi, ca numele nu coincide cu cel trecut pe formular. Nu exista transfer anonim asa. Si oricum afla de la banca daca vrea, banca e obligata sa-i dea datele cui a trimis baniii, insa nu il lasa fara sa zica si numele. Lasa sa stie, ca daca tot vrea sa trimita, stie cui trimite, nu? Stie cine esti, ca doar nu trimite cuiva aiurea. Daca i-ai zis alt nume ca ai avea, aia e, te va prinde ca ai mintit, sau nu mai trimite banii si aia e, tu pierzi.

Dar cand da IBAN-ul ii zice banca rapid numele asociat, mie imi zicea "asa... IBAN cutare...domnul X deci.", zicea asa din instinct fara sa intreb.

| Bizon95 a răspuns:

Numele contului e un motiv de securitate, pentru ca practic iban-ul ala poate fi gresit, asa ca la banca e o confirmare ca numele e corect si deci trimiti bani cui trebuie

TOTUSI, in teorie, prin transfer bancar, prin internet banking de exemplu, e posibil ca banca sa fi pus SAU NU "obligatoriu" numele destinatarului

| Mosotti a răspuns (pentru Bizon95):

Merge, se afla, daca intreaba senderul, automat ii spune cui a trimis, e dreptul lui sa afle, plus ca eu am trimis prin telefon bani si aparea numele cand bagam IBAN-ul! Deci...nu merge, dar de ce nu vrei sa stie numele?

| Bizon95 a răspuns (pentru Mosotti):

Eu nu vreau nimic tongue
doar am raspuns la intrebare

intrebatorul nu vrea sa dea numele

| Mosotti a răspuns (pentru Bizon95):

Pai de el era vb, nu de tine, tu nu ai nici o treava, am uitat ca iti era dedicat tie raspunsul.

| Furnicuta000 a răspuns:

Daca merge la banca oricum o sa afle (asta daca te gandesti sa faci vreo smecherie), eu am mai depus la banca la ghiseu si mi-a spus numele beneficiarului inainte sa il spun eu

| InvatamProgramare a răspuns:

Nu.

| Mete0ra a răspuns:

Teapa clasica csf

| Adriann007 a răspuns:

DA, se pot trimite bani doar cu IBAN-ul, nu are nevoie de numele tau.