| Girly97 a întrebat:

Poate un calculator sa inlocuiasca DVD player-ul daca tot poti sa introduci CD-uri in el?

5 răspunsuri:
| Florin_Mihai_1996_nqE9 a răspuns:

Nu? Niciodată. In calculator daca vrei sa bagi...cd uri cu amintiri...in niciun caz filme.

| Girly97 explică (pentru Florin_Mihai_1996_nqE9):

Eu am folosit de multe ori CD-uri pe care le foloseam in mod normal la DVD player si functionau fara probleme, bineinteles daca aveam anumite programe instalate.

| SantalPorcocale a răspuns:

Da, inlocuieste fara nici o problema.

Bula
| Bula a răspuns:

Da, poate.
Trebuie doar sa ai instalat player si pachet de codec-uri care stiu sa redea DVD-uri.
Un asemenea pachet este K-lite Codec Pack, cu Media Player Classic inclus. Acest pachet reda foarte bine si meniurile DVD, subtitrarile filmelor, precum si majoritatea formatelor media (filme, muzica) existente.

| NLS a răspuns (pentru Girly97):

Merge perfect,
daca ai
CyberLink PowerDVD
Corel WinDVD
sau
Arcsoft Total Media Theater (discontinued dar merge inca ultima versiune, chiar si pe Win 10).

Cu alte programe (VLC, PotPlayer, KM Player, GOM Player), suportul meniurilor e fie inexistent, fie partial, si trebuie sa faci tu anumite trickuri incomode sa poti viziona filmul (mai bine spus toate acele fisiere container)