| AlexG98 a întrebat:

Pot conecta laptop la tv(nu e smart tv) prin hdmi si sa joc fifa sa se vada pe tv? Ca imi da o eroare "fifa 07 requires hardware graphics acceleration"

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Pe TV se vede acelasi imagine ce apare si pe ecranul laptop-ului (eventual cu distorsiuni de format, din cauza rezolutiilor).

Daca mesajul "fifa 07 requires hardware graphics acceleration" iti apare si pe ecranul laptop-ului, atunci inseamna ca nu ai instalate driver-ele ORIGINALE pentru placa video!
Intra pe site-ul producatorului laptop-ului, cauta modelul tau si descarca + instaleaza driverele video pentru versiunea Windows instalat.

| AlexG98 explică (pentru Bula):

Pe laptop imi merge super, cand bag hdmi zice ca jocul s-a oprit dintr-o eroare...si zice chestia aia cu "fifa requires"...

| Bula a răspuns (pentru AlexG98):

Ti-am mai scris: trebuie sa ai driver-ele originale instalate.
Cand conectezi televizorul prin HDMI, trebuie sa ai setata rezolutia (si accelerarea) si pentru a doilea monitor, adica televizorul. Cu Windows-ul se incarca doar un driver general, pentru primul monitor (a laptop-ului).

| PainTech a răspuns:

Ai driverul actualizat la placa video?

Eroarea iti apare si daca nu ai TV-ul conectat?

| AlexG98 explică (pentru PainTech):

Nu imi apare eroarea daca scot tv

| PainTech a răspuns (pentru AlexG98):

Incearca sa rulezi jocul pe modul de compatibilitate, cum vezi aici :
https://www.youtube.com/watch?v=fTv_Y3BDJQ0

| flixbuster a răspuns:

Asculta ce zice @Bula ca zice bine. Mesajul ala e de placa video nu de monitor/display.

Ca nota, am jucat nu Fifa 07 ci Fifa 13 pe calculator de acum 15 ani (CPU AMD Athlon 64 x2, GPU AMD Radeon HD 4670, 2GB RAM, Win 8.1 32 bits) si zboara (rezolutie 1440x900 ca atat monitor aveam). Trebuie sa ai o adevarata pocnitoare de calculator ca sa nu-ti mearga jocul Fifa 07 - cred ca ala mergea si pe Pentium 4 cu GeForce 5200winking

| AlexG98 explică (pentru flixbuster):

Laptopul e cumparat nou anul asta...imi merge jocul pe laptop...problema e cand conectez laptop la tv prin hdmi

| flixbuster a răspuns (pentru AlexG98):

Am inteles. Atunci e o treaba mai ciudata. Ai incercat asa ceva?

https://www.youtube.com/watch?v=fTv_Y3BDJQ0

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic poti
Practic trebuie sa iti duca placa video, daca nu iti suporta o rezolutie mai mare decat cea a laptopului nu o sa iti mearga nici pe tv, si o sa iti mearga in lag jocul, din acelasi motiv, nu incerca sa conectezi un laptop de 720p la un tv de 4k, asta iti pot spune sigur ca nu o sa mearga