| HermesArtwork a întrebat:

Pot folosi un monitor pentru calculator pe post de televizor? Adica,sa il conectez la reteaua de cablu si sa pot viziona canalele de televiziune. Daca da, cum?

7 răspunsuri:
| nutepriveste21 a răspuns:

E mai ieftin si mai practic sa cumperi un tv pentru asta in loc de a face monitorul sa redea semnal tv. Am 3 monitoare(lcd) care se odihnesc si daca era ieftin le transformam in tv.Si te asigur ca ma pricep.

| SkyPilot a răspuns:

In principiu nu poti. Practic ai nevoie de tot calculatorul ca sa mearga, plus o placa de TV receiver in care sa bagi cablul. La ultima poti renunta daca te uit pe internet. Unele modele de monitoare au circuitele care permit vizionarea de pe cablu.

| StefanKogut a răspuns:

Daca monitorul respectiv permite asta atunci raspunsul e da, daca nu permite atunci bineinteles, raspunsul e nu. Cum stii daca monitorul tau permite conectarea la receivere TV? Citesti manualul monitorului, sau mai raw, cauti in tabloul de mufe al monitorului o mufa euroscart sau una pentru cablu coaxial, te uiti sa vezi daca simbolurile de linga ele arata TV IN sau TV OUT si incerci cu ele. Mai sunt si alte tipuri de conectori pe care receiverele TV le folosesc, dar nu le stiu pe toate.

| soloangel01 a răspuns:

Nu prea poti. Ai putea doar daca e smartTV creca. Monitorul de PC are alea doua mufe, aia albastra care e ca mufa de la cablu sau de la antena ( tata ii zice banana laughing ) si mufa neagra care aduce curent (din priza). Daca ai dizaiber din ala incearca sa scoti mufa din spatele lui care duce in TV si bag-o pe aia care iese din PC si intra in monitor. Nu cred ca o sa reusesti laughing

| CodreanuC a răspuns:

Depinde ce monitor

| AndreiTN a răspuns:

Din pacate nu poti!

| Quazar a răspuns:

Da, iti trebuie doar un ricever si un adaptor vga sau dvi - scart