| InAnotherLife a întrebat:

Pot înlocui modemul Connect Box de la UPC(Vodafone) cu un alt modem (tot pe Docsis-coaxial) de la Netgear?

Dacă e să instalez și să montez cablul coaxial în Netgear în loc de Connect box, nu-și va prelua adresele de conectare prin DHCP? Dacă merge pe Connect box, ar trebui să meargă și pe Netgear (mă gândesc doar dacă ar avea un filtru de adrese Mac pentru echipamentele lor)

Dacă nu merge, se poate solicita la ei schimbarea de modem?

Acesta este : https://www.netgear.com/......1000.aspx/

Nu vreau să trec Connect box-ul în mod modem, vreau să-l schimb definitiv cu altceva mai bun, ca Netgear. Dacă trebuie plătesc pentru acest lucru.

3 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Nu poti face asta, poti doar adauga tu inca un echipament la al lor, dar sa renunti la el nu se poate.

Nu inteleg de ce vrei sa inlocuiesti connectbox-ul pentru ca este destul de potent, ai wi-fi pe 2. 4ghz si pe 5ghz.

Daca vrei sa schimbi pentru viteze mai mari nu o sa ai nici o imbunatatire pentru ca atat iti dau ei (300/6 mbps sau 500/25 mbps )

| InAnotherLife explică (pentru Intruder19):

Totuși, dacă conectezi Netgear-ul la cablul coaxial? Este filtru mac și nu comunică cu serverul?

| Intruder19 a răspuns (pentru InAnotherLife):

Daca conectezi Netgear-ul nu o sa il poti inrola in reteaua UPC(Vodafone) si nu o sa ai acces la internet chiar daca clonezi adresa mac.

Aceeasi poveste este si la digi, daca ai fibra optica nu poti schimba echipamentul lor cu altul.

Daca chiar vrei si un raspuns din partea celor de la Vodafone, poti suna in call center si afli exact de ce nu poti folosi alt modem.