| Lioana a întrebat:

Pot instala un al doilea Windows pe un USB flash drive si sa pot sa-l conectez la PC doar cand vreau eu?

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1,iubire nu poti instala un windows pe un stik usb, biosul este facut incat sa instalez pe o partitie de pe un hard intern =partitia C

2, nu, se poate folosi un singur sistem de operare, pai ce facem piraterie, alooooooooooooo un singur desktop/laptop

| Lioana explică (pentru RAY):

Pai oricum nu pot rula ambele in acelasi timp, deci oricum va fi doar unul intr-o sesiune de lucru.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Dar le vrei activare pe doua sisteme asta e piraterie

| NLS a răspuns:

Se poate, cu WindowsToGo, insa va fi foarte limitat,

sau cu WinToUSB, insa si in acest caz, vei avea parte de unele limitari.

https://www.easyuefi.com/wintousb/

https://uk.pcmag.com/......-usb-drive

Daca accesezi ultimul link din partea de jos din linkul lui Blackfire,
(sub Step11 si Note, scrie UPDATE cu bold) ajungi la un link aproximativ identic cu cel dat mai sus de mine.

MAJORITATEA se plang ca nu functioneaza, insa unii au reusit se pare.

O sa incerc si eu pentru fun cand am putin timp liber.

| Lioana explică:

Nu sunt 2 sisteme. E unul singur.

| RAY a răspuns (pentru Lioana):

Drivere?

Răspuns utilizator avertizat
| flixbuster a răspuns:

1. Nu. Citeste eventual despre Windows To Go, e singurul mod (cu restrictiile sale) in care poti avea Windows pe storage USB.

2. Buna intrebare. Din ce zice Microsoft, licenta de 10 a "inghitit" licenta de 7 astfel ca un dual boot nu pare posibil conform licentei. Pe de alta parte, un host OS poate fi virtualizat ca guest OS pe acelasi hardware (cata vreme nu il mai folosesti si ca host OS). Daca ai Windows 7 (si prin upgrade si 10) cu licenta, poti suna direct la Microsoft sa ii intrebi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. De instalat merge, dar nu vei putea in veci sa-l bootezi.
2. Ti se va da jos licenta de pe Windows 7.
1*: Merge sa faci trucul acela cu Linux DOAR daca grub e instalat pe hard, intri in linia de comanda, dai scan pe stick si bootezi de pe el. Pe Windows nu functioneaza acel truc, am incercat. Bootloaderul si sistemul trebuie sa fie ambele pe hard.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Chiar poti instala win pe un stik? mie niciodata nu mi-a aparut un stik usb in optiune decat hardul intern atat

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu se poate direct, dar sunt niste trucuri: https://www.intowindows.com/......must-read/
Dar nu booteaza de acolo... am incercat.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

De asta mam si mirat, eu mi am cumparat un rack si asa mergea