|

Pot instala un al doilea Windows pe un USB flash drive si sa pot sa-l conectez la PC doar cand vreau eu?

11 Raportează Evaluează
11 răspunsuri:
| a răspuns:

1,iubire nu poti instala un windows pe un stik usb, biosul este facut incat sa instalez pe o partitie de pe un hard intern =partitia C

2, nu, se poate folosi un singur sistem de operare, pai ce facem piraterie, alooooooooooooo un singur desktop/laptop

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| explică (pentru RAY):

Pai oricum nu pot rula ambele in acelasi timp, deci oricum va fi doar unul intr-o sesiune de lucru.

| a răspuns (pentru Lioana):

Dar le vrei activare pe doua sisteme asta e piraterie

| explică:

Nu sunt 2 sisteme. E unul singur.

| a răspuns (pentru Lioana):

Drivere?

| a răspuns:

1. De instalat merge, dar nu vei putea in veci sa-l bootezi.
2. Ti se va da jos licenta de pe Windows 7.
1*: Merge sa faci trucul acela cu Linux DOAR daca grub e instalat pe hard, intri in linia de comanda, dai scan pe stick si bootezi de pe el. Pe Windows nu functioneaza acel truc, am incercat. Bootloaderul si sistemul trebuie sa fie ambele pe hard.

| a răspuns (pentru BlackFire2E455845):

Chiar poti instala win pe un stik? mie niciodata nu mi-a aparut un stik usb in optiune decat hardul intern atat

| a răspuns (pentru RAY):

Nu se poate direct, dar sunt niste trucuri: https://:///......must-read/
Dar nu booteaza de acolo... am incercat.

| a răspuns (pentru BlackFire2E455845):

De asta mam si mirat, eu mi am cumparat un rack si asa mergea

| a răspuns:

1. Nu. Citeste eventual despre Windows To Go, e singurul mod (cu restrictiile sale) in care poti avea Windows pe storage USB.

2. Buna intrebare. Din ce zice Microsoft, licenta de 10 a "inghitit" licenta de 7 astfel ca un dual boot nu pare posibil conform licentei. Pe de alta parte, un host OS poate fi virtualizat ca guest OS pe acelasi hardware (cata vreme nu il mai folosesti si ca host OS). Daca ai Windows 7 (si prin upgrade si 10) cu licenta, poti suna direct la Microsoft sa ii intrebi.

| a răspuns:

Nu asculta de cei de mai sus, habar nu au ce vorbesc.

Merge sa insalezi winddows boot pe un usb, se poate folosii si
functia only boot, depinde ce windows doresti.
Asta se poate si pe linux de asemenea folosiind functia only boot,
Si poti avea oricate windows-uri doresti chiar pe acelasi drive, impartindu-l in partitii diferite.

https://:///.......ro/search

Poftim alege ce tutorial doresti.

Eu am atat pe laptop cat si pe o unitate desktop mai multe sisteme de operare.

Nu inteleg de ce isi dau toti habarnistii cu parerea, doamne cand ii aud ce prostii zic ma doare capul.