| 8paulica a întrebat:

Pot instala Windows 7 de pe stick USB daca acum, inainte de reinstalarea Windows-ului, ruleaza Windows XP?

9 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Da desigur. iti trebuie un program care face asta si o imagine ISO de la windows 7. ca program iti recomand http://www.softpedia.com/......Tool.shtml

| anonim_4396 a răspuns (pentru al3xander):

Baietii, v-a spus el ca are compatibila placa de baza cu asa ceva? puteam sa pun link dar odata ce el nici macar nu specifica daca este macar sau nu. la ce ma mai omor sa ii dau raspunsul, sa spuna si el exact, sa formuleze macar corect intrebarea.

| al3xander a răspuns (pentru anonim_4396):

Da sunt de-acord dar in ziua de azi cam toate placile de baza sunt compatibile cu "USB HDD" boot deci as putea sa pariez ca ii functioneaza. nu cred ca vrea sa instaleze 7 pe un calculator vechi de 10 ani care nu suporta asa ceva.

| 0x11111051 a răspuns:

De pe Windows XP se poate instala Windows 7 direct, fara USB. Eu asa am facut, insa am avut problema cu draiverele. Am uitat sa le salvez inainte de operatie

| Skypee a răspuns:

Da si eu il instalez de pe stick.

| Chitosca_Stefan-Angelo_1993 a răspuns:

Da se poate.Se ia stick-ul imagine bootabila.iso si ai nevoie de un soft(se ia de pe site Microsoft, e cel mai bun) care iti face stick-ul bootabil.
Se schhimba ordinea in BIOS, adica prima va fi flash/usb device si spor la instalat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Chitosca_Stefan-Angelo_1993):

Ba ce destept esti ma tu, mai bine nu mai postai, de unde stii ca placa lui de baza are functia de butare de pe acel stick? athinking sa aud?
Macar de a-i fi citit si tu mai sus ce am spsu eu. nu asa. hai sa ne bagam ca stim perfect.

| Chitosca_Stefan-Angelo_1993 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai 10 puncte de la mine.Prietene inainte de a te umfla in pene, te anunt ca am instalat in acest mod win pe pc-uri mai vechi de 2003 si pana la cele de ultima generatie, deci daca nu stii stai jos.Nu are placa de baza functie de bootare(app u buutare, programatorule), se poate face instalare machine to machine si rezolva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Chitosca_Stefan-Angelo_1993):

Nenea, sunt specialist CAD, autocad mai exact, daca nu stii nu vorbi, pc-urile mai vechi, cu placile de baza de la Intel sau alte firme, nu au optiunea de butare prin stick, si zic butare in loc de bootare ai ceva'n potriva?
Nu te da ce nu esti, baiatul nu cred ca are idee de unele solutii, si il complicam degeaba, intelegi tu? daca ar stii mai multe ai putea sa ii dai tu. informatii ce si cum, dar il complici degeaba, de curiozitatea acel baiat de a pus intrebarea il rog sa puna modelul placii de baza, daca nu stii dai star run dxdiag de 2 ori enter si te uiti la system manufacterwinking