| Fjnyc a întrebat:

Pot porni un PC fara harddisk?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poti dar ajunge doar pana la BIOS. Acolo se va bloca. Poiti instala un sistem de operare pe un stick dar merge foarte greu. Un SSD, fie el intern sau extern, este varianta optima.

| sierra1 a răspuns:

Sigur că poți dacă boot-ezi de pe un disk extern ce mai are și un s.o. pe el

| sierra1 a răspuns:

"un sistem de operare pe stick, merge foarte greu"

așa îți zic unii. Spune-le că ori papă kaka ori habar n-au

| doctorandus a răspuns:

Dap, eu am openmediavault pe un stick USB, calculatorul pornește de pe el și merge foarte bine.

Am și Windows Strelec pe USB și Parted Magic și clonezilla, etc.

| flixbuster a răspuns:

Cred ca intrebarea ta e mai degraba daca poti incarca un OS fara internal storage si raspunsul e ca poti, folosind external storage sau mediu optic (mai e si PXE Boot prin retea dar nu ne complicam prea mult).

| 4ndr33y a răspuns:

Poti dar o sa primesti un mesaj "No bootable media found" si o sa ramana asa.
Nu instala un sistem de operare pe stick, merge foarte greu, in schimb foloseste o imagine live pe stick, aceasta se incarca in RAM si functioneaza mult mai bine decat daca ar fi instalat pe stick.
Un live linux te lasa sa intri pe net, sa folosesti PCul dar fara jocuri.

| 4ndr33y a răspuns:

Cauta Porteus, daca stii o boaba de engleza, il instalezi pe stick si poti folosi calculatorul pana faci rost de un hard sau ssd si iti instalezi windows.