| AleeezSilviu a întrebat:

Pot pune 2 transformatoare de 12 v in serie că sa ajung la 24 v?

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Impresia mea (si e doar o impresie, nu stiu deloc electronica si foarte, foarte vag electrotehnica) e ca pe curent continuu ar merge (bateriile merg, de ce nu ar merge si transformatoarele) dar pe curent alternativ NU, curentul alternativ este o sinusoida, si comentariile de la link-ul lui CookieDog chiar asta spun "ca nu as face-o"

2 răspunsuri:
| korina99 a răspuns:

Fa mai intai transformarile de putere si apoi gasesti raspunsul:
https://www.qtransform.com/ro/transforma/curent-electric.php