| cineva2012 a întrebat:

Pot pune doua procesoare sau doua placi de baza la un calculator?

Răspuns Câştigător
| nik14 a răspuns:

La 2 i7 ma refeream la 2 calculatoare cu cate un procesor.

6 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

Nu.
De asta s-au inventat procesoarele cu 2 sau mai multe nuclee.

| AxelBv a răspuns:

Nu. Doar mainboard-urile de server au doua socket-uri pentru procesoare. Pentru desktopuri nu poti lega 2 placi de baza sau 2 procesoare.

| nik14 a răspuns:

Se pot pune, uite un site cu placi de baza
sa iti faci o idee, http://www.directron.com/dual.html
In general procesoarele Intel Xeon sunt compatibile, dar sunt si scumpe.
Daca vrei ceva performant cauta:http://www.apple.com/ro/macpro/
oricum destul de scump, dar isi face treaba excelent.
In opinia mea iesi mai ieftin daca iti faci 2 i7.
Funda?

| nik14 a răspuns (pentru nik14):

La 2 i7 ma refeream la 2 calculatoare cu cate un procesor.

| GandalfTheWizard a răspuns:

Nu, dar daca vrei sa-ti pui una mai buna poti doar ca nu amandoua la acelasi calaculator happy