| VladutzBalaurulThau a întrebat:

Pot pune intr-un pc procesor AMD si placa video Nvidia? Am auzit ca cică nu ar merge împreună.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| ConnorRK800 a răspuns:

Intrebarea ta transmite un mesaj interpretabil. Evident ca AMD si NVIDIA functioneaza impecabil laolalta dar, n-ai precizat ce anume procesor AMD sau placa NVIDIA. De exemplu, un build Ryzen 5 2600x + RTX 2060 este cea mai extraordinara combinatie pe care o poti face la momentul actual dedicata gaming-ului. Fiind build-ul meu (Ryzen 5 2600x + RTX 2060 Inno3d OC + 16 gb RAM 2666 MHz), iti pot vorbi din experienta pe care am avut-o cu el: nu am intampinat nicio problema, bottleneck, framedrop sau stuttering in jocurile CPU/GPU intensive (ex.: The Division 2, Miscreated, PUBG, World War Z, Ring of Elysium, Far Cry 5, Assassin's Creed: Origins, Rise of The Tomb Raider, Crysis 3 etc.) pe care le-am jucat, toate avand framerate mai > decat 70 pe rezolutie 4K & ultra settings (un FPS range estimativ ar fi: 80-160). Acesta, cred eu, reprezinta raspunsul pe care tu-l doresti. Ca fapt divers, AMD au, acum, potentialul de a pune "in genunchi" Intel-ul (cam au facut-o deja, incepand cu lansarea ultimului Threadripper).

8 răspunsuri:
| sayWhaaat a răspuns:

Asta e sistemu' meu: https://www.userbenchmark.com/UserRun/22422905

Ce parere ai, merge? :P

Răspuns utilizator avertizat
| aXy99 a răspuns (pentru sayWhaaat):

Slab.

| aXy99 a răspuns:

Da, bineinteles, vezi ce placa de baza cumperi (sa fie compatibila cu amd).

| ConnorRK800 a răspuns (pentru sayWhaaat):

"Merge" e putin spus. Termenul potrivit era "zboara".

| sayWhaaat a răspuns (pentru aXy99):

Foarte.

| aXy99 a răspuns (pentru ConnorRK800):

De ce frecventa 2666? Procesoarele ryzen suporta 2933 MHz, iar pretul e cam acelasi.

| aXy99 a răspuns (pentru sayWhaaat):

Glumeam. Am si eu unul foarte asemanator. Doar ca am 2060 in loc de 1070ti.