| LDCCristi a întrebat:

Pot sa conbin aceste doua placute de ram pe placa de baza asrock n68c-s ucc
1)Memorie 512MB DDR2 667MHZ PC2-5300U ELIXIR
2)Memorie 1 GB DDR2 400 MHZ PC2-6400 Nanya Technology

Pot sa le conbin? ca sa fac 1.5 gb?

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

Dupa cum ti-am spus placa ta suporta memorii dual channel (in pereche).
Poti sa le pui, nu se vor arde, vei face 1.5 GB dar schimba-le pozitia.
Pune-o pe cea de 1GB in locul celei de
512 MB. Daca observi ca da erori lasa-o pe cea de 1GB. Cea mai mica frecventa a placii e 533 Mhz. (nu 400).
Amandoua vor functiona la aceeasi frecventa. Iti spun, pentru ca eu am patit-o exact la fel. Am ajuns in service, au testat memoriile si mi-a spus care da erori.

9 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Nu.Îs pe fgregvențe diferite.

| nemesis1000 a răspuns:

PC2-6400-este DDR2 LA 800 MHZ.(tu ce ai scris acolo este o eroare, nu exista memorii ddr2 la 400mhz sau ai ddr la 400 mhz si atunci nu se imperecheaza.)
PLACA TA SUPORTA SA LE IMPERECHEZI, dar trebuie puse pe sloturile de ddr2, placa ta de baza suportand si memorii ddr3. Memoriile vor functiona la 667mhz.bafta.

| LDCCristi explică (pentru nemesis1000):

Creca e la 800 ca pe ea asa scrie e de 1 gb ram dar pe cpu-z asa zice

| nemesis1000 a răspuns:

Chiar daca una este la 800 mhz, iar alta este la 667 mhz, vor functiona impreuna la 667 mhz. De exemplu pe laptop am doua memorii diferite ddr3.Slot 1 4gb 1333 mhz, slot 2 4gb 1600 mhz. Functioneaza fara probleme.Si sunt producatori diferiti ca firma. Rezultat 8gb la 1333 mhz.bafta.

| LDCCristi explică (pentru nemesis1000):

Deci una 667 mhz si alta 667 sau in total 667?

| nemesis1000 a răspuns (pentru LDCCristi):

Daca ai o memorie la 667 mhz si una la 800 mhz, intotdeauna frecventa de lucru va fi cea mai mica.In cazul tau 667mhz.Ce este greu de inteles? nu se aduna, nu se scad.Controlerul de memorie selecteaza viteza cea mai mica, deoarece cea de 667mhz nu poate lucra la 800mhz.De exempu daca ai o memorie la 533 mhz si un la 800 mhz, placa ta de baza suportand memorii de la 533 mhz pana la 800 mhz, ea v-a selectacta prin controlerul de memorie viteza de lucru (frecventa) 533mhz. acum ai inteles?

| LDCCristi explică (pentru nemesis1000):

Acum da! Si dupa tine 667 e bine sau rau daca le conbin sa faca 667 laughing? sau las 1 gb de 800 mhz?

| nemesis1000 a răspuns (pentru LDCCristi):

Depinde ce vrei sa faci cu pc-ul. Daca instalezi windows xp si ai o placa video cat de cata buna (ma refer la jocuri), atunci este recomandat 1 gb 800 mhz. Poti pune si windows 7 home premium sp1 x86(altceva nu-ti recomand) tot 1 gb la 800 mhz. Daca faci download la greu, atunci le pui pe amandoua. Difernta dintre 667 mhz si 800 mhz nu este asa de mare, aproape isesizabila, totusi o usoara diferenta se observa in jocuri.Deci, tu decizi.

| LDCCristi explică (pentru nemesis1000):

Aaaa atunci le conbin pe amandoua fac 1.5 gb la 667 mhz si gata. daca nu se simte.e bine asa nu? dupa tine daca ai fi in locu meu