| SkyWaves a întrebat:

Pot sa descarc Windows pe un stick de pe telefon fara adaptor? Dar cu adaptor pentru USB?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Dacă e stick normal, ai nevoie de un adaptor (cablu ) USB tip A la USB micro sau Type C, in funcție de ce mufa are telefonul.
Și suplimentar, e nevoie ca telefonul sa suporte USB OTG.

Daca ai un stick USB tip A la un capăt și micro sau Type C la celalalt (exact mufa telefonului tau),
Atunci nu mai e nevoie de cablu,
Doar telefonul trebuie sa suporte USB OTG

| SkyWaves explică (pentru NLS):

Pau si pot si sa-l bootez?

| NLS a răspuns (pentru SkyWaves):

Dacă e windows 10, da,...
Folosește Toolul oficial, și scrie direct stick-ul din interfața programului, nu descarca arhiva ISO in telefon...

10 răspunsuri:
| DenisIonut01 a răspuns:

Doar cu adaptor poti muta de pe calculator pe stick

| NLS a răspuns:

Atenție, dacă vrei sa pui kitul de Windows 10 pe stick (folosind ca gazda un telefon), foloseste direct funcția sa scrie din acel Tool pe stick, deși nu e chiar recomandat.(pot apărea erori și stick-ul nu va boota toate fișierele necesare).
Însă altfel te complici mult de pe telefon.

PS: când ai la dispoziție un PC, descarca arhiva ISO pe PC, și folosește Rufus pentru a o scrie pe stick.

| SkyWaves explică (pentru NLS):

Ai discord ca sa imi explici mai bine ce trebuie sa fac?

| NLS a răspuns (pentru SkyWaves):

Doar WhatsApp, Telegram,

| SkyWaves explică (pentru NLS):

Messenger ai?

| NLS a răspuns (pentru SkyWaves):

Da, vezi in msj privat in 1 min

| SkyWaves explică (pentru NLS):

Ti-am trimis un mesaj

| DoctorWh0 a răspuns:

Poti sa il descarci, insa nu il poti face bootabil. Plus ca ai neovie de adaptor pentru ca stick-ul are USB A iar telefonul tau ori USB C ori Micro USB.
Adica nu poti instala dupa Windows de pe acel stick.