| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa folosesc un hub pentru a conecta mouse, tastatura si sa incarc tableta in acelasi timp? Tableta are micro usb si folosesc un adaptor microsusb-usb.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Un port USB are curentul limitat la 500mA, printr-o rezistenta inseriata.
La limita maxima de consum, tensiunea scade chiar la 4.5V, insuficient pentru incarcarea tabletei, dar este posibil sa functioneze tastatura si mouse-ul impreuna, in acelasi HUB.

Daca vrei sa le folosesti pe toate trei, va trebui sa folosesti un HUB activ, alimentat separat de PC si celalalte dispozitive conectate SAU sa folosesti port-uri USB diferite pentru fiecare dispozitiv.

| vladinscain a răspuns (pentru Bula):

Deci ceva de genul? https://www.emag.ro/......DNVWV9BBM/

| Bula a răspuns (pentru vladinscain):

Da.
Se poate chiar cu mai multe iesiri, pentru rezerva.
Se mai pot folosi si placi de extensie cu 2-4 porturi USB, pe sloturi PCI sau PCIe.

| serban57 a răspuns:

Il poti folosi, dar cred că tableta se va încărca destul de greu.

| serban57 a răspuns:

Scz, credeam ca hub-ul este pentru pc. Atata timp cat tableta este in modul usb host, nu va putea sa si primească, si sa si alimenteze cu energie alte dispozitive in acelasi timp.