| ionut123K a întrebat:

Pot sa instalez un Windows bun pe un calculator mai vechi?

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Instaleaza Chrome OS Flex.

| LPCTSTR a răspuns:

De putut poti, de vrut ma indoiesc ca vrei.
Stai binisor o luna-doua, se misca relativ bine si apoi incepe odiseea: cu timpul toate aplicatiile ti se vor deschide din ce in ce mai incet pana vei ajunge la un compromis (perpetuabil as zice eu): fie reinstalezi Windowsul, fie cumperi un PC mai puternic.

| NLS a răspuns:

Ce înseamnă calculator vechi?
Bineinteles ca se poate, insa depinde de procesor și cantitatea de RAM.
De exemplu nu poti baga Windows 10 pe un Celeron D din 2005, la 2. 5GHz, si cu un singur nucleu.
Va porni, dar nu vei putea face nimic pe el.
Pentru asa ceva, se recomanda ori XP SP3, ori Windows 7 Starter, ori o distribuție mai light de Linux.

Deci, despre ce procesor e vorba, si cat RAM?

| Danny28 a răspuns (pentru NLS):

Își poate băga Windows 10 lite Ghost Spectre. Dacă ar avea un ssd ar fi și mai bine. Am pus Windows 11 pe un așa sistem și chiar se mișcă ok, dar am făcut-o for fun.

| Brizbriz a răspuns:

Cat de vechi?

| ionut123K explică (pentru Brizbriz):

Cam 7 ani, nu stiu

| Brizbriz a răspuns (pentru ionut123K):

Atunci, foarte probabil ca da, va merge

| Danny28 a răspuns:

Depinde de specificații, dar cel mai recomandat e să aibă minim 4gb ram și un ssd. Ssd-ul chiar face diferența.

| SelenaTpu a răspuns:

Depinde ce înțelegi tu prin vechi, cât de vechi?
Mai bine zis ce specificații să aibă.
Ideea e că poți de exemplu sa instalezi Windows XP care a fost bun și sa îți meargă bine calculatorul, dar să nu mai primești suport pentru aplicații. O să tot stai cu versiuni vechi (dacă legăsești) și să încerci să nu faci update

| Utilizatornew25 a răspuns:

Da!