| DonMoldo a întrebat:

Pot sa mai pun o placuta de 8g rami daca mai am deja pusi 4x2 am placa asta de baza AMD B450 are 4 sloturi, 2 ocupate?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Poti pune, dar sa aiba aceeasi frecventa si aceeasi latenta CL, altfel va lucra la frecventa cea mai mica, cum a specificat de altfel si colegul.
Brandul conteaza mai putin, mai ales ca o sa pierzi Dual Channel, avand placute cu capacitati diferite.
Daca nu te deranjeaza ca vei pierde 25-30% din performanta RAM-ului, poti mixa capacitatile.
Ideal ar fi sa pui inca doua placi de 4GB, la aceeasi frecventa si aceeasi latenta cu cele 2 existente, si vei fi mai castigat din toate punctele de vedere, caci pastrezi si Dual-Channel.

1 răspuns:
| UserRo10 a răspuns:

Sigur, dar sa fie aceeasi frecventa. In caz contrar placa va merge la frecventa celei mai mici placute de ram