| SSaleu20 a întrebat:

Pot sa pun in dual chanel ram cu cl diferit? Placutele sunt de aceeasi capacitate si frecventa dar de cl.uri diferite?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Poti incerca, dar rareori functioneaza.
Depinde de placa de baza si de placile de memorie folosite.

| doctorandus a răspuns:

Nerecomandabil, dar dacă știi foarte bine ce faci, dă-i bătaie.

| NLS a răspuns:

Exista multe sanse sa nu ti le vada deloc in felul asta, indiferent ca vorbim de Dual sau Single Channel...

De mers, merge cam 60-70%, daca te pricepi ce sa modifici in BIOS
(trebuie sa fortezi ambele placi sa foloseasca aceeasi latenta, lucru nu tocmai usor).

Uneori nu vor vrea orice ai face, depinde mult si de placa de baza, mai exact de BIOS, de aceea am spus 70%.

Nimeni nu recomanda asa ceva, pentru ca e o loterie.

Nici voltajul, nici latenta (CL) nu trebuie sa fie diferite.

Iar Dual Channel presupune urmatoarele:
2 (sau 4) placi cu
aceeasi frecventa
acelasi voltaj
aceeasi latenta
aceeasi capacitate
si conectarea lor in sloturile corespunzatoare pe placa de baza

| PainTech a răspuns:

Cel mai sigur o sa mearga, dar nu vei mai avea avantajele dual-channel.
==============================
Sa mearga si sa ai si avantajele dual-channel? E o sansa mica, dar exista.